4 Haziran 2020, Perşembe

100. Yıl Umut Korosu ve Tunç Dağı

23 Nisan 1920 Türkiye Büyük Millet Meclisinin kurulduğu gündür ve 19 Mayıs 1919 da Atatürk’ün Samsun’a çıkmasıyla başlayan, Amasya Tamimi, Sivas Kongresi, Erzurum Kongresi ardından meclisin kuruluşluyla devam eden özgür devlet olma yolculuğunun adıdır, karşılığıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli burada atılmış olup, 23 Nisan 2020 Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir.

Ayrıca 23 Nisan, 27 Mayıs 1935 tarihinde çıkarılan Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun ile “Ulusal Egemenlik Bayramı” olarak kutlanmaya devam edildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşunun 100. Yıl kutlaması için devletin tüm kurumları yıllardır üzerinde planlar yapıyordu. Ne var ki COVİD-19 pandemisi hesapta yoktu ve planların neredeyse önemli bir kısmı gerçekleştirilemedi. Halk balkonlarını bayraklarla süsledi ve kutlamalara balkonlardan dâhil oldu. Meclis o gün açıldı ve meclis başkanı Ulu Önderin kabrini ziyaret etti ve her zamanki resmi tören sosyal mesafe esas alınarak gerçekleştirdi.

23 Nisan Ulusal Hâkimiyet ve Çocuk Bayramı yıllardır dünya çocuklarının ülkemize davet edildiği ve onlarla beraber kutlandığı bir bayramdı. Bu yıl pandemi sebebiyle bu coşkuyla kutlanamayacağı belli olunca Türkiye Acil Tıp Derneği öncülüğünde ve Polin Grup sponsorluğunda hayat bulan 100. Yıl Umut Korosu Projesi, Orkestra Şefi Murat Cem Orhan’ın 13 Nisan’da yayınladığı çağrıdan sonra; sadece 6 gün içerisinde Türkiye’nin 36 farklı ilinden 148 umut elçisi çocuk, evlerinde kendi imkanlarıyla amatör kayıtlar yapıp internet üzerinden kayıtları Cem Orhan’a gönderdiler ve 6 kişilik ekip sadece 72 saat içerisinde bu amatör kayıtlardaki özgün sesleri ve görüntüleri dijital ortamda düzenleyip birleştirerek çocuklarımızın pırıl pırıl umutlarını aktarmaya çalıştılar ve ortaya 21 Nisan 2020 de yayımlanan ve hepimizi gururlandıran bir filme dönüştürdüler.

Polin Grup pazarlama direktörü Şöhret PAKİŞ benim yakın arkadaşımdı ve Faik can “Rüyamı Gerçekleştirdim” dedi bana. Oluşan resim gurur verici idi.

Onların ülkemize yaptığı bu dokunuşun karşılığı olarak PolinWaterparks ın bendeki defterini Tunç Dağı Ana zirvesi olan Bereket Zirvesi’ne (2654mt) Zirve Defteri olarak bırakıp bu onuru orada taçlandırmak istedim.

Zirve Defteri (Summitbook) dağcılık açısından önem arz eden her dağın zirvesinde vardır. Zirveye ulaşan dağcıların zirveye ulaştıklarında yazdıkları anlamlı, duygulu sözlerden, hangi rotadan geldikleri, hangi rotadan dönecekleriyle ilgili temel tırmanış verilerinden oluşur ve aynı zamanda o dağın güncesidir. Gemiler için seyir defteri ne ise dağlar için de zirve defteri o dur.

Tunç Dağı Antalya Beydağları dağ grubunda Antalya’dan bakıldığında üç üçgenli dağ olarak görünen üç zirvesi olan bir dağdır. Feslikan Yaylası ve Kar Çukuru yolundan gidilir. Antalya’ya yaklaşık 45 dakikada yılın her mevsiminde ayrı bir tırmanış keyfi veren bir dağdır.

Özellikle yaz aylarında Antalya sıcağından kaçmak için gidilen bir rotadır. Mart-Nisan-Mayıs aylarında da miks tırmanış (kar-buz-kaya tırmanışı) yapılacak birçok fırsatlar verir.

Tunç Dağı üç zirveden oluşur. En kuzey sağda Adnan Kayatepe Zirvesi (2619 mt), ortada ana zirve Bereket Zirvesi (2654 mt) ve en solda Recep Çatak Zirvesi (2519 mt).

Dağcıların mevsimine göre en çok tercih ettiği rotalar klasik rota olarak bilinen Altıncı Kulvar ve Yedinci Kulvardır. Hangi rotadan çıkılırsa çıkılsın dönüşler daha çok Altıncı Kulvardan yapılır.

Yaz aylarında Birinci Kulvar, Dördüncü Kulvar, Altıncı Kulvar ve Yedinci Kulvar iyi bir tırmanış keyfi verirken diğer kulvarlar daha çok kaya tırmanışı gerektirdiği için daha az tercih edilen kulvarlardır.

Biz bu tırmanışı nisan ayı kar durumuna göre teknik rotalardan biri olan; Dördüncü Kulvardan yapmayı planladık. Tırmanışı Toroslar Doğa Sporları Kulübü (TODOSK) sporcuları Faik Ardahan ve Cemil Vurgun olarak yapacaktık.

Rotaya 29 Nisan 2020 Çarşamba günü sabah 9:30’da girip Kar Çukuru yaylasından yaklaşık 20-25 derecelik bir yaklaşma ile geldik. Rotanın girişi 45-50 derece kar-buz tırmanışı gerektiriren dar boğazdan geçtikten sonra 40-45 derecelik kar tırmanışı ile Tunç Dağı’nın ikinci en yüksek zirvesi olan 2619 mt yüksekliğindeki Adnan Kayatepe Zirvesine saat 13:30 da ulaştık.  Tırmanış sırasında teknik malzeme olarak; emniyet kemeri, buz kazması, sert karda ve buzda kaymayı engelleyen ayakkabıya bağlanarak tırmanılan krampon kullanıldı.

Adnan Kayatepe zirvesinde defter yazıldıktan sonra yaklaşık 30 dakikalık yürüyüşle Tunç Dağı ana zirvesi olan 2654 mt rakımlı Bereket Zirvesine ulaştık. Orada 23 Nisan Ulusal Hakimiyet ve Çocuk Bayramı, TBMM’nin Kuruluşunun 100. Yılı ve 100. Yıl Umut Korosu ile ilgili yazımızın olduğu PolinWaterparks’a ait defter yazılıp zirveye bırakıldı. Artık o defter dolana kadar Tunç Dağı Bereket Zirvesine çıkan dağcılar bu defteri imzalayacaklar.

Elbette PolinWaterparks için bu yaptığımız onların ülkemiz için önemli olan 23 Nisan Bayramı için yaptıkları karşısında yeterli değildir. Biz hepimiz Korona belasından dolayı evlerimizde iken, tüm sağlık çalışanları savaşa gider gibi o virüsün üstüne gidiyorlardı. Biz tüm sağlık çalışanlarını akşamları 21:00 de evlerimizde alkışlıyorduk.

Polin Grup sağlık çalışanlarının çocuklarından oluşan 148 çocuklu koronun kurulmasında önemli bir rol üstlendi ve ay yıldızlı bayrağa inanan herkeslerin yüreğine dokundu. Ben ve Cemil arkadaşım bu bayrağa inananlar adına bu tırmanışı onlara armağan ediyoruz. Umarım borcumuzu ödeyebilmişizdir.

19 Mayıs 1919 da başlayan ve özgürlüğe inanarak bu topraklar üzerinde bir vatan kuran Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e, tüm silah arkadaşlarına ve vatan savunmasında rol almış tüm şehit ve gazilere minnetle.

Yaşasın özgür, demokratik, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Prof. Dr. Faik ARDAHAN
Prof. Dr. Faik ARDAHAN
Akdeniz Üniversitesi Korkuteli Meslek Yüksekokulu Müdürü