15 Temmuz 2020, Çarşamba

4. Türk-Alman Sempozyumu Akdeniz Üniversitesi’nde Düzenleniyor

Türk-Alman ilişkilerine yaptığı bilimsel katkılar ile tanınan Akdeniz Üniversitesi, iki ülke arasında geleneksel hale gelen Türk-Alman Akademik buluşmalarına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. “Kayzer ve Sultan’ın Dostluk Döneminden Günümüze Türk-Alman İlişkileri” başlığı altında düzenlenecek 4. Türk-Alman Sempozyumu 31 Ekim – 01 Kasım 2019 tarihlerinde Akdeniz Üniversitesi’nde düzenlenecek.

Türkiye ve Almanya başta olmak üzere çeşitli ülkelerden akademisyenlerin katılımı ile Türk-Alman Bilim Tarihi’nin en geniş katılımlı toplantılarından birini gerçekleştirmeye hazırlanan 4. Türk – Alman sempozyumu ile ilgili  Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal; bu önemli bilimsel etkinliğe akademisyenlerin katkılarını beklediklerini ifade etti.

Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal; “Çok boyutlu Türk-Alman ilişkilerinin son 150 yılı sadece iki milletin değil, ilişkide bulundukları diğer ülkelerin de kaderini etkileyip geleceğini şekillendiren önemli bir zaman dilimidir. Ortadoğu – Balkanlar – Batı Avrupa çizgisindeki devletlerin, milletlerin, kültürlerin ve şehirlerin ortaya çıkmasında Türk-Alman ilişkilerinin etkisi tarihsel bir gerçektir. Bahse konu bölgelerdeki hukuksal gelişmeler, demografik oluşumlar, siyasi şekillenmeler, teknoloji transferleri, güvenlik gerekçeleri, risk faktörleri ve iktisadi hareketlenmeleri doğru okuyabilmenin kodları Türk-Alman ilişkilerinin satır aralarında gizlidir.”dedi.

Asırlardır devam eden sorunlar, nesillerdir süregelen problemler ve gelecekteki denge hesaplarının alacağı şekilleri de iki milletin ilişkilerinin belirleyeceğini söyleyen Rektör Ünal, “Türklerin ve Almanların ortak tarih eksenindeki geleceğe yönelik öngörüleri, Avrupa güvenliği ve hür dünya idealleri için önemli bir katkı olarak ortaya çıkmaktadır. İkili ilişkilerin küçük detayları bile yeni potansiyellerin ortaya çıkmasından risklerin yok edilmesine kadar geniş bir yelpazede etki unsuru olarak adlandırılabilecek konulardır. Bu bağlamda bilim, ekonomi, turizm, askeri, teknik, eğitim ve hukuk başta olmak üzere uluslararası platformlarda birlikte hareket eden Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkilere mercek tutmak isteyen çeşitli ülkelerin bilim insanlarının akademik çalışmaları günümüzde daha da önem arz etmektedir. Bu alandaki bilimsel tezler sadece iki ülke için değil, gelecekte bu alana ilgi duyan araştırmacıların faydalanacağı akademik kaynak havuzunu da ortaya çıkaracaktır. Akademisyenlere alan açmak adına Türk ve Alman Üniversiteleri arasındaki işbirliği artarak devam etmektedir. Özellikle Würzburg Üniversitesi çevresinde şekillenen karşılıklı ziyaretler, bilimsel toplantılar, akademisyenler buluşması ve sempozyumlara katılımın giderek yoğunlaşması ise iki ülke akademisyenlerinin artan ilgilerini işaret etmektedir.” diye konuştu.

Prof. Dr. Mustafa Ünal son olarak, öncelikle Würzburg Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alfred Forchel başta olmak üzere Würzburg ve Akdeniz Üniversiteleri’nin Hukuk Fakültesi Dekanlarına ve Almanya IKG Enstitüsü Başkanı’na teşekkür ediyorum. Üniversitemiz bilim insanlarını bir araya getirmek için oldukça özverili bir çalışma yürütmektedir. Bu bağlamda Akdeniz Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Würzburg Üniversitesi ve Almanya IKG Enstitüsü’nde bilimsel buluşmaya destek olan kadroları da kutluyorum.” dedi.

Sempozyum ile ilgili olarak http://symposium.akdeniz.edu.tr/ sayfasından bilgi alınabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR