11 Temmuz 2020, Cumartesi

A.Ü. Tazelenme Üniversitesi Akademik Yılı Açılışı Bakan Selçuk’un Katılımıyla Gerçekleştirildi

Akdeniz Üniversitesi’nde düzenlenen 60+ Tazelenme Üniversitesi 2019-2020 Akademik Yılı açılış töreni Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törene ayrıca Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Tazelenme Üniversitesi Kurucusu Prof. Dr. İsmail Tufan, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Yılmaz Çoban, Tazelenme Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenler katıldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk törende yaptığı konuşmada, dünya nüfusunun yüzde 9’unu 65 yaş üzerinin oluşturduğunu ve bu oranın 2050 yılında yüzde 16’ya kadar yükselmesinin beklendiğini ifade etti.

Türkiye’nin 65 yaş üzerindeki nüfusunun toplam nüfusa oranının ise geçen yıl itibarıyla yüzde 8,8 iken, 2023 yılında yüzde 10’a, 2050’de de yüzde 21’e ulaşacağının tahmin edildiğini dile getiren Selçuk, bu açıdan yaşlılığın giderek daha önemli, daha baskın bir sosyal gerçeğe dönüştüğünü vurguladı.

Bu yıl Şubat ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Türkiye’de ilk defa “Yaşlılık Şurası”nı gerçekleştirdiklerini ve Türkiye’den ve farklı ülkelerden 3 bin kişinin katılımıyla güzel bir etkinlik yaptıklarını belirten Selçuk, ‘Önümüzdeki dönemde Genel Müdürlüğümüzle, YÖK’le beraber tazelenme üniversitelerini tüm üniversitelerimizde yaygınlaştıracağız. Öğrenmenin, öğretmenin, bu merakı diri tutabilmenin aslında her yaşın bir gerekliliği olduğuna inanıyoruz. Bunu yaygınlaştırmak içinde elimizden gelen gayreti göstereceğiz.’ diye konuştu.

Törende konuşan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Prof. Dr. İsmail Tufan önderliğinde 60 yaş ve üzeri bireylerin hayatlarına yeni anlamlar yükleyerek yepyeni başlangıçlar yapabilmeleri için tasarlanmış bir sosyal sorumluluk projesi olarak ortaya çıkan Tazelenme Üniversitesi ilk günden buyana yoğun bir ilgiyle 60 yaş üzeri bireylerin severek katıldığı bir mutluluk okuluna dönüştüğünü ifade etti.

Rektör Ünal, “Birçok alanda yaptığı ilklerle topluma örnek olan Üniversitemizin, yaşlılarımızın hayatlarına aktif bir şekilde devam etmelerini sağlayarak bir nevi onların hayatlarına anlam katan Tazelenme Üniversitesi Projesi ile de diğer üniversitelere örnek olması bizlere son derece gurur ve mutluluk vermektedir. Üniversitemizin ve gönüllülerin desteği ile hayata geçirilen Tazelenme Üniversitesi projesini bugüne kadar büyük özveriyle ve başarıyla sürdürmede emeği geçen başta Prof. Dr. İsmail Tufan hocamız olmak üzere herkese çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Rektör Ünal, Tazelenme Üniversitesi’nin ilk ders heyecanını kendileriyle paylaştığı için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a teşekkür plaketi takdim etti. Tazelenme Üniversitesi Öğrencileri de Bakan Selçuk’a Sıfır Atık Projesini Desteklemek için kendi elleriyle ördükleri alışveriş filesi hediye ettiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR