Akdeniz Üniversitesi 2018-2019 Akademik Yılı açılışı ilk ders töreninde Akdeniz Üniversitesi Senatosu tarafından Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na “Uluslararası İlişkiler” alanında fahri doktora unvanı tevcih edildi. Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda düzenlenen törene katılan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, diplomasını Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal’ın elinden aldı.

Tören açılışında konuşan Rektör Ünal, “Bugün burada üniversitemizin akademik yıl açılışı ve ilk ders dışında başka bir gururu hep birlikte yaşayacağız. Üniversitemiz Senatosu, ülkemize, bölgemize ve üniversitemize çok değerli katkılarından dolayı Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na oy birliği ile ‘fahri doktora’ unvanı verilmesi kararı almıştır. Ülkesi ve Antalya için her daim var gücü ile çalışan önemli bir devlet adamına fahri doktora unvanı tevcih etmek bizim için büyük bir gurur. Sayın Bakanımıza Üniversitemizin ilk ders açılış töreni heyecanını bizlerle paylaştığı ve engin bilgi birikimi ile gençlerimize yol gösterecek konuşması için şimdiden teşekkür ediyor, 2018-2019 eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Açılış konuşmasının ardından Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na biniş giydirip diplomasını takdim etti.

Törende konuşan Bakan Çavuşoğlu, “Antalya’mızın gözbebeği, Türkiye’nin en saygın eğitim kuruluşlarından Akdeniz Üniversitesi’nde bulunmaktan büyük bir onur duyuyorum. Her şeyden önce üniversitemizin senatosuna, fahri doktora unvanına şahsımı layık gördükleri için şükranlarımı sunuyorum. Üniversitemizin kat ettiği mesafeyi yakından takip ediyorum. Sadece fakülte, yüksekokul, enstitü, bölüm ve öğrenci sayısı bakımından büyümesini değil, eğitim kalitesinin de nasıl arttığını yakından takip ediyorum ve elimden geldiği kadar kıymetli rektörümüzün, çalışma arkadaşlarının ve tüm hocalarımızın da çabalarına içeride ve dışarıda katkı sağlamaya çalışıyorum. Bugüne kadar çok sayıda fahri doktora unvanı aldım ama kendi şehrimden kendi bölgemden fahri doktora unvanı almak benim için ayrı bir mutluluk ve gururdur.” dedi.

Çavuşoğlu konuşmasının devamında dinleyicilere “Bir taraftan yoğun dış politikamızı uygulamaya çalışırken dünyanın her yerinde bayrağımızı dalgalandırmak için tüm mesai arkadaşlarımla beraber gece gündüz çaba sarf ederken bir taraftan da dünyadaki gelişmeler nedir, dünya nereden nereye gidiyor ve Türkiye’nin önündeki sorunlar nedir ama sadece ülkemiz ve bölgemiz değil, içinde bulunduğumuz küresel dünyada neler yaşanıyor, hangi sorunlarla karşı karşıyayız ve önümüze teknoloji, bilim ve her alandaki gelişmelerle birlikte küreselleşme nasıl fırsatlar sunuyor, bunları da çok iyi takip etmeye çalışıyoruz. Bu hem kendimizi geliştirme bakımından çok önemli hem de Türk dış politikamıza sağlıklı bir şekilde yön vermek ve politikalarımızı oluşturmak bakımından da elzemdir.” şeklinde konuştu.

Başta Suriyeli göçmenler olmak üzere göçmenler konusuna da değinen Bakan, “Gururla söylüyorum ki dünyadaki az gelişmiş ülkelerin sorunlarını her türlü platforma taşıyan tek ülke Türkiye Cumhuriyeti’dir. G20 Zirvesi ve Birleşmiş Milletler dahil her türlü platformda az gelişmiş ülkelerin bir avukatı vardır o da Türkiye’dir.” diyerek büyük bir alkış topladı.

“Ne bir millete ne bir ülkeye ne bir mezhep yahut dine veya etnik gruba herhangi bir önyargımız yok. Amacımız istikrar, barış, huzur ve refah. Balkanlar’da da böyle Kafkasya’da da böyle Afganistan, Pakistan’da da böyle Orta Asya’da da böyle bazı zamanlar sorunlar yaşadığımız Avrupa Kıtası da öyle.” dedikten sonra gençlere yönelik, “Girişimci ve insani olmak lazım, her ikisi de bizim insanımızın özelliklerini yansıtıyor. Her ikisi de bizim tarihimizden ve ecdadımızdan devraldığımız mirastır. Ve insanı merkezine almayan hiçbir siyaset başarılı olamaz.” mesajını verdi. İnsani yardımda 2017 yılında 8.1 milyar dolarla dünyada ilk sırada yer alan ülkenin Türkiye olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, dünyanın en zengin ülkesi ABD, 6.7 milyar dolarla Türkiye’nin gerisinde kaldığını vurguladı.

Tören sonunda bir Afgan öğrenci, Bakan Çavuşoğlu’na Afganistan’a yaptığı desteklerinden dolayı teşekkür ederek annesi tarafından dokunan Mevlüt Çavuşoğlu’nun isminin yazılı olduğu bir Türkmen halısı hediye etti. Ardından toplu fotoğraf çekimi ile tören son buldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here