24 Şubat 2020, Pazartesi

Akdeniz Üniversitesi, Dünya Üniversiteleri Arasında İlk Sekiz Yüzde

Akdeniz Üniversitesi, Shanghai Ranking Consultancy tarafından yayınlan 2019 Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması’nda (ARWU) ilk sekiz yüzde, aynı sıralamada yer alan Türk üniversiteleri arasında ise ilk yedi üniversite arasında yer almayı başardı.

Her yıl yaklaşık 64 ülkeden 1800 üniversitenin değerlendirildiği Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması’nda üniversiteler, mezunlar ve öğretim elemanlarına ait Nobel ödülü ve bilimsel makale sayısı, yüksek atıf yapılan araştırmacılarının sayısı, doğa ve bilim dergilerinde yayınlanan makale sayısı göstergelerine göre sıralanıyor ve en iyi 1000 üniversite yayınlanıyor. Bu kriterlere göre Akdeniz Üniversitesi, 2019 Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması’nda (ARWU) ilk sekiz yüzde, Türk üniversiteleri arasında ilk 7 üniversite içerisinde yer almayı başardı.

Türkiye’den ilk bin içerisinde yer alan diğer üniversiteler ise Bilkent Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Orta Doğu ve Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Fırat Üniversitesi oldu. Sıralamalar için ayrıntılı bilgiye  http://www.shanghairanking.com/ARWU2019.html adresinden bakılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR