15 Temmuz 2020, Çarşamba

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü Kamuoyu Duyurusu

Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü, AYM kararına ve sözde “barış bildirisi”ne karşı bir açıklama yayımladı.

Yapılan yazılı açıklama şu şekilde: “Dünyanın güçlü devletlerinden biri olan, engin bir tarihi birikime sahip bulunan Türkiye Cumhuriyeti yüzyıllardır dış ve iç kaynaklı yıkıcı, bölücü terör örgütleriyle ve düşmanlarla mücadele etmiş, güçlü liderlerin ve aziz milletimizin cesaret ve ferasetiyle terör örgütlerine karşı her zaman dik durmayı başarmıştır. 

Anayasa Mahkemesi tarafından verilen karar sonrası Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin imzaladığı sözde “barış bildirisi” tekrar gündeme gelmiştir. Ülkemizin bağımsızlık ve bütünlüğünü korumak için yıllardır verdiği emsalsiz mücadeleyi görmezden gelerek devletini suçlayan sözde ‘barış bildirisi’ hiçbir surette kabul edilemez. Sözde bildiride geçen “bu kasıtlı ve planlı kıyım”, “devletin…tüm bölge halklarına karşı gerçekleştirdiği katliam ve uyguladığı bilinçli sürgün politikasından vazgeçmesi…” “…sessiz kalıp bu katliamın suç ortağı olmayacağız” ifadelerinin altına imza atanlar hiçbir zaman ne Türk Milletinin ne de akademik camianın vicdanında kabul görmeyeceklerdir. Terörle mücadele ettiği için devleti karalayan/suçlayan açıklamalar yapmak ve terör örgütünü savunmak Anayasa;nın 130/IV;de yer alan, “Üniversiteler ile öğretim üyeleri ve yardımcıları serbestçe her türlü bilimsel araştırma ve yayında bulunabilirler. Ancak, bu yetki, Devletin varlığı ve bağımsızlığı ve milletin ve ülkenin bütünlüğü ve bölünmezliği aleyhinde faaliyette bulunma serbestliği vermez” hükmüne aykırıdır. Aynı şekilde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de, benzer durumlarda “terörist saldırıları kınamaktan kaçınmanın dahi belirli durumlarda terörizmi zımnen desteklemek anlamına geleceğini” belirtmiştir.

Akdeniz Üniversitesi olarak devlet güvenliğine, kamu düzenine, halkın güven ve huzuruna karşı girişilen her türlü terör faaliyetinin, bu faaliyetleri yürüten kişi ve örgütlerin karşısında olduğumuzu belirtir, başta şehit ve gazi yakınları olmak üzere tüm Türk milletini derinden yaralayan, birlik ve beraberliğimizi zedeleyen hiçbir sözü ve eylemi kabul etmediğimizi Kamuoyuna saygıyla bildiririz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR