1 Haziran 2020, Pazartesi

Akdeniz Üniversitesi Uluslararası Şehzade Korkut Sempozyumu Düzenliyor

Akdeniz Üniversitesi İlâhı̇yat Fakültesı̇, Tasavvuf Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Antalya İl Müftülüğü ve Türk Akademik Araştırmalar Dergisi iş birliği ile 13-14 Aralık 2019 tarihleri arasında Uluslararası Şehzade Korkut Sempozyumu düzenlenecek.

Akdeniz Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Dekanlığı olarak her yıl düzenlenen sempozyumun konusunu bu sene Uluslararası Şehzâde Korkut Sempozyumu olarak planladıklarını dile getiren Fakülte Dekanı Prof. Dr. Ahmet Ögke, Şehzade Korkut’un 15. yüzyılın sonu 16. yüzyılın başlarında yaşamış çok yönlü ve benzersiz kişiliğe sahip şehzadelerden biri olduğunu söyledi.

II. Bayezid’in sekiz oğlundan biri ve Fâtih Sultan Mehmed Han’ın torunu olan Şehzade Korkut’un hanedan içerisinden biri olarak Fatih Sultan Mehmed sonrası şekillenen Osmanlı siyaset geleneğine ve hukuk sistemine yapmış olduğu yapıcı tenkitler ve teklifler sebebiyle önemli bir rol oynadığını belirten Prof. Dr. Ahmet Ögke, “Önemli siyasî kişiliği yanında ilme, edebiyata, ve şiire düşkünlüğü ile bilinen Şehzade Korkut, ardında, Fıkıh, Hukuk, Hadis, Tasavvuf, Ahlâk, Dil ve Edebiyat sahasında 5 müstakil telif eser bırakmıştır. Ayrıca hat sanatıyla da uğraşan ve her türlü sazı icrâ edebilen Şehzade Korkut’un kendi bestelediği sekiz adet saz eserinin de olduğu bilinmektedir. Başta Antalya Mevlevîhânesi olmak üzere, Korkuteli ve Antalya’daki bir kısmı günümüze kadar ulaşan mektep, medrese, tekke ve benzeri pek çok tarihî eseri çeşitli vakıflar kurarak tüzel kişiliklerine kavuşturması da onun şehre en büyük ve kalıcı katkılarındandır. Türk İslâm tarihine bir vefa borcumuz olarak üniversitemizin ve fakültemizin üzerinde kurulduğu Antalya ve çevresinin tarihinde en önemli şahsiyetlerden biri olan Şehzâde Korkut’u düzenleyeceğimiz sempozyum ile bütün yönleriyle insanlara ve ilim dünyasına tanıtmayı amaçlıyoruz” dedi.

Prof. Dr. Ögke, Akdeniz Üniversitesi’nde düzenlenecek olan sempozyuma başvuruların 14 Ekim 2019 tarihine kadar yapılabileceğini ve ayrıntılı bilgiye http://ilahiyat.akdeniz.edu.tr/ adresinden ulaşılabileceğini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR