Alın Teri

0
420

Alın Teri

Bir malın fiyatı “alım ya da satım bakımından bir şeyin para olarak değeri” veya “bir mal ya da hizmet için uygun görülen parasal karşılık” olarak tanımlanır. İktisat ve işletmede fiyat, bir mal, servis veya varlığın değiş tokuş değeridir[1]. Fiyat kavramı mikro iktisatta temel kavramdır ve kaynak dağılımı teorisinin (fiyat teorisi olarak da adlandırılır) en önemli değişkenlerinden biridir

Fiyat her ne kadar bu şekilde tanımlansa da malın değeri o malın fiyatına o mala ulaşabilmek için katlanılan tüm diğer bedellerinde ilave edilmesini gerektirir. 

Bir de bir malın fiyatının ucuz mu pahalı mı olduğu hep konuşulur. Burada artık her şey kişiseldir. Bireyin kazancı, o ürünün onun dünyasında neye karşılık geldiği önemli bir parametredir. Diğer bir deyişle; bir şeyin ucuz veya pahalı olduğu onun fiyatı belirlemez. Jose Mujica’nın dediği “Bir şeyi paranızla değil, o parayı kazanmak için hayatınızdan harcadığınız kısmıyla alırsınız” sözü bunu en iyi tarif eden ifadedir bence.

Bir parayı kazanmak ya da o parayı kazanacak beceriye sahip olmak için hayatınızdan ne kadar verdiğiniz veya harcadığınız önemlidir. Eğer az emek verip kazandığınız bir para veya o parayı kazanmak için gerekli beceriye çok yatırım yapmamışsanız, muhtemelen, o ürün size ucuz gelecektir ve o parayı kolay harcarsınız.

Alın teri ile kazanılan para o sebeple kolay harcanan para değildir.

Her ne kadar,  alın teri, bedenen çalışanların fiziksel emeğin karşılığında bireyin alnından akan ter olarak anlaşılsa da gerçek anlam daha çok imgesel bir durumu tarif eder.

İçinde liyakat vardır, verilen emeğin kendisi vardır. Elde edilen kazancın kimlerle, nasıl, harcanacağı vardır. Zor günler için tasarruf edilecek kısım vardır. Alın teri, uzun bir yolculuğun adıdır, uzun bir anlamın adıdır.

Alın teri helaldir. Yani yasal ve ahlaki yollardan kazanılmıştır (Bazı kazançlar vardır ki yasal olsa bile ahlaki değildir).

Alın teri o emeği verenin hakkıdır. Başkasının hakkı yoktur içinde. Kimse kandırılmamıştır.

Verilen emeğin tam karşılığı olup olmadığı her ne kadar bu yazının konusu dışında olsa da çaresizlikten aslında olması gerekenin altında bir ücrete çalışan birinin gasp edilen hakkını tarif eder.

Kazançlarımızın evlatlarımızın rızkı olduğunu düşündüğümüzde, alın teriyle kazanılan rızık en kutsal makamı ve mevkiyi tarif eder.

Bunu sadece kazanılan para olarak görmemek lazım. Yazılan makalede, tezde, yapılan araştırmada, atanmayı istenen makamda, alınacak unvanda da görmek gerek. Hepsinde alın teri vardır. Alın teri sahip olunan her şeydeki yasal ve ahlaki boyutu tarif eder çünkü.

Rahmetli babaannem “oğlum kursağından haram lokma geçmesin” derdi.  Babaannemin sözünü pusulam belledim. Benim kursağımdan haram lokma geçmedi ve evladıma da haram lokma yedirmedim. Yediğim, yedirdiğim alnımın teriyle kazandıklarımdı.

Doğru insan alın teri yolunda yürüyendir. Hesabını her zaman verir her şeyin. İllaki sıratı beklemez. Yaşayana her gün sırattır çünkü.


[1]https://tr.wikipedia.org/wiki/Fiyat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz