Arkadaşlarınız Sizi Rehbere Nasıl Kaydetti?

  Ümit Yalman
  Gazeteci-Yazar
  0

  Bir insan başka birinin cep telefonu numarasını kaydederken neye göre bu işlemi yapar?

  Aslında çok zor bir soru değil. Sorunun cevabı basit. Bulmak istediği gibi. Aramak istediğinde numarayı hatırlayacağı birkaç anahtar kelime. İstisnasız bunları en başında isim yer alıyor. Yıllardır kimsenin aklında yoktu, ancak şimdi merak edilir oldu. Neden mi? Çünkü insanlar hep merak ediyordu ancak akıllarına gelmiyordu. Birileri onların aklına düşürdü. ‘Arkadaşlarım beni telefon rehberine nasıl kaydetti?’ sorusunu onların aklına soktu. Teknoloji bağımlısı insanlık da bu sorunun cevabını aramaya başladı.

  Bu soruyu akıllar getirenlerin hiç mi bir amacı yoktu. Elbette ki var. İki tarafın da amaçlarına ulaşabilmesi için ortaya patır patır akıllı telefonlar için yazılımlar yapıldı. Bunlar kullanıcıların kolaylıkla ulaşabileceği marketlere ücretsiz olarak yüklendi ve kullanıma sunuldu. Reklam için ise yine teknoloji bağımlısı insanlık hedefe konuldu. Çünkü en iyi reklam sosyal medyadan yapılacaktı.

  Kullanıcılar o yazılımları –bazı durumlarda kendilerinden- akıllı cep telefonlarına kolaylıkla indirdi, yükle talimatını verdi. Yazılım ilk olarak bir soru sordu. ‘Uygulama rehberinize erişebilsin mi?’ diye. Kullanıcı ‘n’olcak ki’ diye düşündü ve ‘evet’ diyerek onay verdi. Kişiye özel tüm bilgilerin korunduğu o telefon artık malum uygulamanın esiri oldu.

  Bir kişi yükledi onun rehberi uygulamanın havuzuna kopyalandı. Sonra bir diğeri… Sonra diğerleri… Hal böyle olunca uygulamanın numara havuzu ve bilgiler çığ gibi büyüdü. Sorgulamalarda ortaya çıkan sonuçlar insanların merak dürtülerini bir nebze de olsun törpüledi. Kullanıcı sorgu sonuçlarından bir ekran fotoğrafı aldı, sosyal medya hesabından paylaştı. Gören arkadaşlarından da denemek isteyen oldu. Çünkü onlar da merak içerisinde kaldı. Yaşadıkları evrenin oluşum sürecini hiç bu kadar merak etmedi o kullanıcı da. Arkadaşları yaptı onun nesi eksikti?

  O merak uygulama havuzuna bir kurban daha verdi. Peki, suçlu uygulamayı yazanlar mıydı? Bence hayır ama çok da masum değiller. Onlar insanların zaaflarını ticari bir amaç uğruna kaşıdılar. Uygulamayı indirip bir kez sorgu yapan kullanıcı bir anda kendi özel rehberini kimliğini ve amaçlarını bilmediği kimselerin kullanımına verdi. Peki, nerede kaldı özel hayatın gizliliği? Havuzda biriken numaralar ne için kullanılacaktı? Hiç düşünmeden bir anlık merakı giderebilmek için verilen bir onayın sorumlusu kimdi?

  Belki kendisinin gizleyecek bir hususu yoktu onayı verdi umurunda bile değildi. Ancak kendi numarası ile birlikle uygulama havuzunun kullanımına sunduğu rehberindeki yüzlerce insandan onay aldı mı bu meraklı kullanıcı? Etrafımda bu yöntemle benim numaralarımı da o sistemin kullanımına sunan insanlara da sesleniyorum; ben size numaramı verirken beni pazarlama havuzunun içerisine atmanıza da mı onay verdim?

  Telefonunuza bir pazarlama ya da reklam mesajı geldiğinde sinirleniyorsunuz, hatta koşup gerekli yerlere şikâyet bile ediyorsunuz. ‘Bu insanlar benim numaramı nereden buluyor?’ sorularını birbirinize soruyorsunuz. Ama bakın bir anlık merakınız bir sürü insanın hakkını gasp etmenize sebep oldu. Belki listeyi görünce başınız göğe erdi ama bir sorun etrafınızdaki insanlar bu olaydan mutlu mu?

  Malum uygulamaları yazan ve kullanıma sunan insanlar o numaraları sizce neler yapabilir? Şimdi bu yazıyı okuduktan sonra bir düşünün. Hiç istemediğiniz firmalara hem de para karşılığı satabilir mi? Tabi ki evet. Sorumlusu kim? Hiç düşünmeden uygulamaya onay veren sizlersiniz. İnşallah sadece reklam mesajlarına maruz kalırsınız… Daha kötüleri de her an olabilir. Çünkü akıllı telefonlar kullandıkları mail ve sosyal medya bilgileri ile rehberlerinizi eşliyor. Yani adresleriniz, telefonlarınız, doğum tarihleriniz ve buna benzer birçok bilginiz o insanların eline geçmiş olabilir. Bundan sonra daha çok spam mesajlara maruz kalabilirsiniz.

  Siz siz olun hayatta bir konuda onay vermeden bir kez daha sonuçlarını düşünün.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here