Akdeniz Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 80. yıl dönümünde ‘Atatürk ve Ermeni Meselesine Bakış’ isimli konferans düzenlendi.

Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erol Gürpınar, Prof. Dr. Eyüp Sabri Topal ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ahmet Köç, “Mustafa Kemal Atatürk gerek konuşmaları, gerekse uygulamaları ile Türk milletini medeniyet yolunda durmadan, yılmadan ilerletmek istemiştir. Bu yüzden dünya liderleri içerisinde askeri zekası, devlet adamlığı, inkılapçılığı ve cesaretiyle ayrıcalıklı bir konuma sahiptir. Onun bıraktığı mirası yeni nesillere taşımak, bizlerin en temel görevidir.” dedi.

Konferansa Atatürk’ün Ermeni meselesiyle karşılaştığı ilk yer olan Almanya’da yaşanan bir anekdotla başlayan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayram Akça;  anekdotun Atatürk’ün Ermeni meselesine dair tavizsiz ilk tavrını göstermesi bakımından önemli olduğunu ifade etti.

Akça, her yıl Ermeni Diasporası tarafından yeniden gündeme getirilen 24 Nisan 1915 tarihinin esasında tehcir tarihi olmadığını, Ermenilerin Van’ı tümüyle yakıp yıktığı Van Ayaklanması’ndan ve süregelen diğer ayaklanmalardan sonra Osmanlı Devleti’nin bir tedbir olarak aldığı kararların tarihi olduğunu belirtti. Zihinlerde netleşmesi gereken bu tarihin Tehcir Kanunu’nun çıktığı tarih ile bilinçli olarak karıştırıldığını ifade eden Akça, bu tarihin esasında ayaklanma başlatan Ermeni komitacılarının tutuklanıp sürgüne gönderildiği tarih olduğunun altını çizdi.

Konferansın ardından Prof. Dr. Bayram Akça’ya, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Gürpınar tarafından teşekkür çiçeği takdim edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here