Ben Olsam Tercihimde Akdeniz Derim!

  Ümit Yalman
  Gazeteci-Yazar
  0

  Çok olmadı ben de Antalyalı olalı. Şunun şurasında daha bir yıl bile değil. Ama şehri iyi tanıyorum. Yazlarımı her yıl burada geçirirdim. O yüzden de fikir sahibiyim buralar hakkında. Başlığımda üniversite tercihlerini yapacak arkadaşlarıma az da olsa fikir verebilmek için bu yazıya başladım. “Ben olsam Akdeniz tercih ederim.” Neden mi değerli arkadaşlar? Durun anlatayım.

  Neden Akdeniz Üniversitesi?

  İkliminden başlamak istiyorum.

  Hemen hemen her Türk Vatandaşı sıcaklığına vakıftır. Gelen de konuşur, görmeyen de. Ama kış gelmiyor sevgili kardeşim bu memlekete. Antalyalı’nın soğuk dediğine de bakma. Hem sen öğrencisin korkutur mu ne sıcak ne soğuk seni… Zaten yazın üç ay tatilsin. Buralarda durmak zorunluluğun yok. Yağmurdan korkmuyorsan düşünmeden gel Antalya’ya. Sağanak yağmurları var evet. Ama şeker değilsin ki eriyesin. 

  Ya bir de doğası var ki sorma!

  Anadolu’yu karış karış gezdim. Her yeri bir başka güzel. İç Anadolu bozkır evet ama insanı güzel. Doğu ve güneydoğu kültür hazinesi, Karadeniz hırçın ama yemyeşil. Her bir yerin güzelliği ayrı. Ama yine diyorum Antalya bir başka güzel. Kendine has dünya literatürüne girmiş bir iklimi var. Tabiri caiz ise toprağa çöp soksanız yeşerip ağaç oluyor. Geleli kaç ay oldu hala adını öğrenemediğim bir sürü ağaç var kapımızın önünde. Üniversite ise sorma yemyeşil, dümdüz…

  Denizi anlatmadan edemem elbet.

  Akdeniz Üniversitesi deyim yerindeyse şehrin en güzel yerinde… Denize kampüsten yürüyecek olursan senin tabirinle anlatayım; belki bir şarkı, bilemedin bir tane de en sevdiğini ekle iki şarkıda varırsın. Parayla pulla çok işin yok. Kafayı sokacak huzurlu bir mekân buldun mu konaklamaya gerisine de değme keyfine… İn sahile iki ders arasında denizin tadını çıkar. Kızgın kumlardan serin sulara diyor ya reklamlarda, her ne kadar çok serin olmasa da su sen geldiğinde eylülde tadından yenmez benden demesi.

  32 milletten insan desem nerden biliyorsun saydın mı dediğini duyar gibiyim, dünyanın dört bir tarafından yılın 4 mevsimi turist ağırlıyor bu şehir. Korkma gel sana da illa yer bulunur. Üniversitede sana da yatacak bir yurt yatağı bulunur. Olmadı iki arkadaş edinirsin hemen civar mahalleler sanırsın devlet yurdu. Bir ev de sen bulursun.

  Ormanın içerisinde çeşit çeşit ağaçları saysan dört yıl canın sıkılmaz. Okul bitince de eminim sen de gitmek istemeyeceksin. “Yaz tatili geldi öğrenciler ailesine, memleketine gider” dedik, meğer yanılmışız. Sakinlik bir iki hafta sürdü. Kampüste halen öğrenci trafiği bitmek bilmedi. Yaz okuluna kalan arkadaşlarımı konunun dışında bırakıyorum ama böyle ortam bulsan sen gider misin açık söyle.

  Milyonlar desem abartı olmaz, sezonda milletin para verip tatil yapmaya geldiği yerde okumak istemez misin?

  Ya Akdeniz Üniversitesi?

  Hocalarına diyecek lafım yok. Tanıştığım bire bir konuştuğum insanlar var aralarında. Sürekli üretme, sürekli bir çalışma çabaları var. Görseniz takdire şayan. Fakülte binaları var kocaman kocaman. Merak etme hiç sıkılmazsın. Fakültelerin kantinleri var ki sorma. Belki senin yaşadığın şehirlerde öyle kafeler yoktur. Gezdiğimden biliyorum.

  Kampüsteki ağaçların altı hem serin hem de senin. Uzan çimlere tadını çıkar. Çok mu yalnız kaldın al eline bir somun ekmek. Git üniversitenin ortasındaki göle. Ucundaki sert yeri kopar ağızına at en güzel yeridir ora kimseye verme. Geriye kalanları da balıklara, onlarla dertleş. –Diyeceğim ama vallahi o 4 yılda ona vakit bile bulamayacaksın.-

  Şehrin İnsanı da seni sevecek merak etme!

  1982 yılından bu yana senin gibi nice öğrenciler geldi bu kampüse. Antalyalı seni evladı yerine koyacak hiç çekinme. Çünkü onlar Yörük. Konargöçerlerin mayasında var sıcakkanlılık. Ekmeğini bile paylaşır seninle. O kısmı ne ailen düşünsün, ne de sen.

  Bu sene üç aşağı beş yukarı 70 bin kardeşimiz vardı Akdeniz Üniversitesi’nde. Mezunları gördük gittiler ama sizler geleceksiniz. İlla arkadaş bulursun kendine. Ne olmak istiyorsun ideallerin neler bilmem ama 22 Fakülte, 7 Enstitü, 3 Yüksekokul, 1 Konservatuar, 12 Meslek Yüksekokulu ve 57 adet araştırma ve uygulama merkezinde sana da illa yer vardır merak etme. Ben olsam hemen de bitirmem tadının çıkarırım ama sen öyle yapma.

  Hafta sonu ne yaparım diye düşünme!

  Hele bir gel, yerleş. Derslerinden fırsat bulursan, kafa dengi arkadaşlarını da edinince bir başlarsın gezmeye… Kültürden kültüre akarken yorulursun. Bir yanda Aspendos, diğer yanda Olimpos. Olmadı Patara, Kaş vs… saysam yazı bitmez. Onları da gelince kendin gör.

  Benden bir ağabey tavsiyesi, bir düşün. Böyle bir üniversite varken gerisi ikinci tercihinde kalsın derim ben. Gelirsen eğer şehre ve üniversiteye âşık olma ama. Sonra sevdiğinden ayrılmak zor. Bir de ayrılık acısı çekip bunalıma girme…

  Benden anlatması, senden düşünmesi ya da tercih etmesi. Kendi bileceğin bir iş. Biz mutluyuz. Sadece bunu seninle de paylaşmak isteriz. Biz bu güzellikleri yaşarken sen de mahrum kalma. Hem iyi bir eğitim al hem de iyi bir şehirde yaşa bu süre zarfında.

  Tercihini erkenden yapanlar da varsa onlar adına üzgünüm.

  Ben olsam Akdeniz Üniversitesi tercih ederdim. 🙂

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here