Duyarlı(!) Ebeveynlerin Sosyal Âlemdeki Çocukları!

  Ümit Yalman
  Gazeteci-Yazar
  0

  “Evladım al şu tabletini de biraz bizi rahat bırak…”
  “Telefonumu sana verirsem biraz akıllıca oturur musun?”

  Hangimiz kurmuyoruz ki bu cümleleri?

  Ya da hanginiz yoğun geçen günün temposunun ardından eve gidince çocuklarınıza yetebiliyorsunuz?

  Hal böyle olunca da çocukların gün içinde atamadıkları enerjisini ya da anne babalarına nazlanmak ve onlardan ilgi görmek için yaptıkları taşkınlıkları törpülemek için kimler dijital âleme teşvik etmiyor? Sosyalleşen çocuklardan, sosyal âlemde yaşayan çocuklara biraz daha yaklaşıyoruz her geçen gün.

  Eskiden bizler sokaklarda oynardık gece yarılarına kadar. Annelerimiz en fazla yatsı ezanına kadar mühlet verirdi. Oyunun en tatlı yerinde eve geç kaldığınızı hatırlatan annelerimiz camdan sarkarak isimlerimizi haykırması hala kulaklarınızda değil mi? Peki biz çocuklarımıza ne kadar duyarlıyız. Üçümüz ya da beşimiz bir araya gelince mangalda köz bırakmıyoruz veliler olarak. Kime sorsanız çocuğunu dijital âlemden elinden geldiğince uzak tutuyor. Siz ebeveynler olarak ne kadar uzak kalıyorsunuz ki çocuklarınız o kadar uzakta dursun. Karı-koca artık birbirinden bir şey isteyecek olduğunda bile artık mesaj atar olduğumuz bu konjonktürde çocuklarınıza nasıl iyi bir rol model olabilirsiniz?

  Dijital dünya ya da dijitalleşen dünya asla hız kesmeyecek bu şüphesiz. Olumlu yanları hayli fazla bu yadsınamaz. Ancak gel gelelim ki kötü yönleri her geçen gün biraz daha iyiliğinin önüne geçiyor. Eskiden hafta sonları sabah kuşağında yayınlanacak bir çizgi filmi izleyebilmek için akşam yatmadan tasası bizleri sarardı. Neden? Çünkü tekrarı yoktu ve bir kere ekranda yer bulacaktı. Ama şimdi 4 yaşındaki çocuğunuz okuma yazması olmadan bile bir tıkla istemediği kadar çizgi filme ulaşabiliyor. Ne güzel bir bolluk değil mi? Ama sizler o tabletin ya da telefonların başındayken ne kadarını denetleyebiliyorsunuz? Bir uygulamanın ya da bir oyunun içerisinde açılan reklamı minik parmakları ile tıkladığı zaman hiç istemediğiniz bir âlemin ortasına savruluveriyor. O sırada siz de televizyonun karşısına yayılmış sosyal âlemdeki arkadaşlarınız neler paylaşmış onlara bakıyor oluyorsunuz.

  İnternet dediğiniz artık üzerinde yaşadığımız dünyadan daha da büyük bir mecra. Bireysel ilişkileri olmayan, beşeri münasebetlerden uzak. Nerede o akşamları komşu, akraba ya da eş dost ziyaretleri. Kim akrabasından ya da arkadaşından haberdar? Hepimiz sosyal medyada takip ettiğimiz kadar. Hiç olmadı bir akrabanızın ya da kuzeninizin kurduğu sohbet gruplarından gelirse eğer okuduğunuz birkaç mesajdan öteye gidiyorsunuz. Halanızın ya da teyzenizin sesini duymayalı epey zaman olmuştur.

  Eskiden hatırlayın akrabalarınızda kaç göbek ötesini tanıyordunuz. Şimdiki çocuklarınız en fazla kuzenlerini biliyor o da akranı ise. Tablo gerçekten korkutucu.

  Aile içerisinde çocuklarınıza baskı kurun demiyorum. Teknolojiden artık kaçamazsınız. O hepimiz için bir yaşam tarzı oldu. Ya da bize o teknolojik dünya içerisinde bir yaşam tarzı yarattı, onun içinde savruluyoruz her gün. Bizler yetişkinler olarak kendimizi koruyup kollayabiliriz. Ama çocuklar için bu durum kontrol dışı. Neler yapılması gerektiği konusunda sizlere yol gösterecek uzmanlığa sahip değilim. Şunları yapın diyecek durumum da yok. Asla haddim de değil.  Ama bu yazıyı yazmamdaki temel amaç; içinde bulunduğumuz duruma dikkati biraz daha çekebilmek.

  İş lafa gelince veliler arasında mangalda köz bırakmamak değil, bu lafta anlattıklarınızın ne kadarını uyguluyorsunuz bunu ölçebilmek.

  Öğrenmenin yaşı yoktur her geçen gün bu sanal dünya ile ilgili yeni gerçeklikler öğreniyoruz. Bunları anlatmak başkalarında da o kötü ortama merak uyandırmak anlamına geliyor.

  Her yetişkin kendi hakkında kararlar verebilir. Neyin iyi neyin kötü olduğunu kendi sınırları içerisinde tartıp o yolda ilerleyebilir ama çocuklarımız öyle değil. İzlediklerini siz de izleyin. Girdiği sayfaları tarayıcının geçmişinden en azından kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Çocuklarınız akıllı cihaz bağımlısı ise ve aldığınız tedbirler kâfi gelmiyorsa illaki konunun uzmanlarına danışmayı esirgemeyin.

  Sanal âlemin tehlikelerinin farkına varın ve siz siz olun kontrolü elden bırakmayın.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here