11 Ağustos 2020, Salı

“Eğitimde ve Bilimde Öncü Üniversite” Anlayışıyla Dört Yıl

Değerli Dostlar, Kıymetli Meslektaşlarım ve Sevgili Öğrenciler,

İnsanın ve toplumun inşasında temel rolü olan eğitim-öğretim hizmeti, elbette oldukça önemli, uzun ve meşakkatli bir süreçtir. Eğitim-öğretimin en üst kademesi olan üniversitelerde ise bu hizmet çok daha büyük emek, özveri ve iştiyak gerektirmektedir.

Türkiye’nin sayılı üniversitelerinden biri olan Akdeniz Üniversitesi; eğitim kalitesi, bilimsel başarıları ve topluma sunduğu hizmet ile kurulduğu günden bu yana kendini kanıtlamış bir üniversitedir. Ancak bir üniversitenin bulunduğu konumu aşarak dünyanın en prestijli üniversiteleri arasına yükselebilmesi; sürekli gelişen bilgi ve iletişim teknolojilerine uyum sağlayan, ürettiği bilgiyi üretime dönüştürebilen, toplumla bütünleşmiş, kalite odaklı, yenilikçi ve girişimci bir anlayışın hâkim olması ile mümkündür.

Bu anlayış çerçevesinde dört yılı aşkın süreyle büyük bir gayret ve iştiyakla yönettiğimiz Akdeniz Üniversitesinin dünya üniversiteleri ile rekabet edebilir düzeye gelmesi, bölgemize ve ülkemize en iyi şekilde katkı sunması her daim önceliğimiz oldu. Eğitim-öğretimin, bilimsel araştırmaların, toplumsal hizmetlerin niteliğini sürekli arttırma arayışı içerisinde kendimizi sürekli geliştirerek “Eğitimde ve Bilimde Öncü” üniversite sloganıyla çıktığımız bu yolda her alanda hep daha iyisini hedefledik. Öğrenci odaklı yaklaşımı, eğitim ve öğretimde mükemmellik anlayışı, ulusal ve uluslararası alanda imza attığı bilimsel başarılarının yanı sıra şehrimizin ve bölgemizin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine önemli katkılar sağlayan iş birliği ve projeler ile bu hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz.

Bu dört yıllık süreçte yapmış olduğumuz önemli çalışmaların bazılarına değinecek olursam; kalite odaklı büyüme hedefiyle hem nicelik hem de nitelik olarak her geçen gün gelişen üniversitemize çağın gerekleri, bölgenin ve ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda 5 yeni fakülte, 1 yüksekokul ve 25 yeni araştırma ve uygulama merkezi kazandırdık.

Sağlık Alanında İki Önemli Projeyi Şehrimize Kazandırdık

Tüm branşlarda verdiği başarılı sağlık hizmeti ile yurt içi ve yurt dışından tedavi hizmeti için yoğun talep gören hastanemiz, organ nakli yaşamsal bilincini ülkemizde ilk sahiplenen ve bu konudaki eğitim ve araştırma hizmetlerine öncülük eden konumdadır. Bu dört yıllık süreçte organ naklinde olduğu kadar tüm birimlerde gelişim ve kalite odaklı çalışmalarımızla bu başarıyı sürdürülebilir kılmak için çalıştık. Bugün geldiğimiz noktada hastanemiz pek çok noktada başarılı çalışmalarıyla sağlık alanında öncü konumdadır.

Bölgede ve Türkiye’de sağlık kurumları arasında referans konumunda olan Akdeniz Üniversitesi Hastanemizin arttırılan kapasitesi ile çağımızın yaygın hastalıklarından biri olan kanserin tedavisinde gelecek için bir umut merkezi olmasını hedeflediğimiz Onkoloji Hastanesi projemizi hayata geçirdik. Bunun yanında kentimizin yıllardır büyük ihtiyaç duyduğu son teknoloji ile donatılmış Diş Hekimliği Fakültesi ve Hastanesini de hizmete açarak şehrimize kazandırdık.

Üniversitemizi Ulusal ve Uluslararası Sıralamalarda Üst Konumlara Taşıdık

Sağlık, sosyal, fen bilimleri gibi farklı birçok alanda önemli bilimsel çalışmalara ve başarılara imza atan üniversitemiz 2018 yılında, tarihinde ilk kez “Dünyanın En İyi Küresel Üniversiteleri’’ sıralamasında ilk 1000 üniversite arasına girdi. Üniversitemiz bu dört yıllık süreçte, ulusal ve uluslararası bilimsel kriterler baz alınarak yapılan pek çok sıralamada üst sıralarda yer aldı.

Dünya Üniversitesi Olma Yolunda Emin Adımlarla İlerliyoruz

Uluslararasılaşma hedefiyle yürütülen çalışmalar kapsamında 19 ülkeden 50 üniversite ile iş birliği protokolü bulunan üniversitemize dört yıllık süreçte 14 ülkeden 38 farklı üniversite ile daha iş birliği sağladık. Uluslararasılaşmanın önemli bir unsuru olan değişim programlarında bugün üniversitemiz Türkiye’de Mevlana Değişim Programı ile Erasmus+ Programı yürüten üniversiteler arasında hem değişim sayıları hem de iş birliği yapılan üniversite sayıları ve çeşitliliği açısından öncü üniversitelerden birisi konumundadır. Bunun yanında üniversitemiz uluslararasılaşmanın diğer bir unsuru uluslararası öğrenciler tarafından çok daha fazla tercih edilir bir üniversite hâline geldi. 2016 yılında 1676 olan uluslararası öğrenci sayımız 2020 yılında 2169’a yükseldi.

Üniversite ve Şehir İş Birliğini Sağladık

Değerli akademik kadrosuna ve çeşitliliği yüksek altyapı imkânlarına sahip üniversitemizin bilgi birikimi ile sektörlerin araştırma, geliştirme ve girişimcilik kapasitesini bir araya getirmek amacıyla kamu kurumları, özel kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla 40’tan fazla protokol imzaladık. Dört yıllık süreçte hem şehrimiz hem ülkemiz için önemli kazanımlar sağlayan bu iş birlikleri ve protokoller ile üniversite-şehir bütünleşmesinde önemli bir ilerleme kaydettik.

Öğrenci Odaklı Yaklaşımla Öğrencilerimizle Güzel Bir Bağ Kurduk

Akdeniz Üniversitesi olarak öğrencilerin görüş, öneri ve taleplerinin dikkate alındığı, yürütülen projelerde öğrencilere sorumluluklar verildiği öğrenci odaklı yaklaşımda özgün bir yönetim anlayışı ile hareket ettik. Bu anlayış doğrultusunda öğrencilerimizin eğitimlerinin ve akademik gelişimlerinin yanı sıra çok yönlü yetişmeleri, yaşam becerilerini geliştirmeleri ve bireysel potansiyellerini en üst seviyeye çıkarmalarını sağlayacak her türlü imkânı sunmaya çalıştık.

Sıfır Atık Projesi”ni Üniversitemizde Hayata Geçirdik

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin takdirleri ve himayelerinde başlatılan gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakmak amacıyla başlatılan “Sıfır Atık Projesi”ni Akdeniz Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKÇAM) koordinesinde üniversitemizin tüm birimlerinde hayata geçirdik.

Antalya’nın En Büyük Camisi “Akdeniz Üniversitesi Camii” Hizmete Açıldı

Selçuklu, Osmanlı ve modern mimarinin tüm özelliklerini taşıyan Akdeniz Üniversitesi Camii, Antalya’nın en büyük camisidir. Külliye tarzında inşa edilen cami bünyesindeki toplantı salonları, Kur’an kursu derslikleri, kütüphanesi, okuma ve ders çalışma salonları, hanımlar mahfili, çocuk oyun ve bakım odalarıyla üniversite gençliğine ve tüm Antalya halkına hizmet etmektedir.

Dört Yılda Daha Şeffaf, Hesap Verebilir Bir Yönetimi ve Kurum Aidiyetini Tesis Ettik

Tüm bunların yanında görevde olduğumuz dört yılı aşkın süreçte ülkemizin geleceğini şekillendirecek nesiller yetiştirme ve toplumsal dönüşümü sağlama sorumluluğumuzun bilincinde olarak demokratik, katılımcı, şeffaf, değişime ve gelişime açık, aidiyet duygusu içinde, tüm farklı görüşlere saygılı, barış ve huzur içerisinde, her zaman ulaşılabilir bir yönetim anlayışıyla hareket ettik.

Burada sayamayacağım daha pek çok çalışma ve hizmetle birlikte bugün geldiğimiz noktada ulusal ve uluslararası alanda her geçen gün büyüyen ve gelişen bu ailenin bir parçası olmanın gururunu taşıyorum. Bu vesileyle bu çalışmalarımıza destek olan ve üniversitemizin gelişmesine sağladığı katkılarından dolayı tüm Akdeniz Üniversitesi mensuplarına ve paydaşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum.

Hep birlikte üniversitemizi daha ileriye taşımak dileğiyle…

Sevgi ve Saygılarımla…

Prof. Dr. Mustafa ÜNAL
Akdeniz Üniversitesi Rektörü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR