Akdeniz Üniversitesi Senatosu 6 Şubat 2019 tarihinde oybirliği ile almış olduğu Senato kararına göre Bilimsel kriterlere uygun olmayan akademik faaliyetleri (makale, kitap kongre vb)  akademik atama ve yükseltmelerde, görev uzatmalarında, kongre ve benzeri etkinliklere katılımda dikkate almayacak.

Konuyla ilgili olarak Akdeniz Üniversitesi Araştırmaları Geliştirme Kurulu’nun (ARGEK) Üniversitenin tüm birimlerinde bulunan Araştırmaları Geliştirme Komisyonları (AGEK) tarafından farkındalık oluşturma ve bilgi paylaşımı etkinlikleri yürütülüyor. Bu kapsamda düzenlenen etkinliklerinin beşincisi Fen Fakültesi AGEK tarafından 22 Mayıs 2019 tarihinde Fen Fakültesi’nde gerçekleştirildi.

Etkinlikte Fen Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Özdemir, Fen Fakültesi AGEK Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Şimsek ve Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Aksoy birer konuşma yaptı.

Açılış konuşmalarından sonra konferansın konuşmacısı ARGEK Üyesi Prof. Dr. Burhan Özkan;  Akdeniz Üniversitesi Senatosu’nun almış olduğu karar doğrultusunda ARGEK olarak predatör olarak nitelenen akademik etkinlikler konusunda tüm birimlerde farkındalık yaratma ve bilgi paylaşımında bulunma kararlarını aldıklarını belirterek söz konusu ekinliği düzenlemeleri nedeniyle Fen Fakültesi Dekanlığına ve Fen Fakültesi AGEK’e teşekkür etti. Profesör Özkan; bilimsel olmayan predatör (yağmacı ve avcı)  olarak nitelenen akademik faaliyetlerin, özellikleri, bu tip yayınlarının nasıl belirleneceğini, bu faaliyetlerin bilim camiasına vermiş olduğu olumsuz etkileri ve bilimsel olmayan bu tip faaliyetlerin nasıl önlenebileceği konusunda kapsamlı bir sunum yaptı.

Fen Fakültesi öğretim elemanlarının katıldığı ve ilgiyle izlenen konferans sonunda Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Aksoy tarafından Prof. Dr. Burhan Özkan’a teşekkür belgesi verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here