11 Ağustos 2020, Salı

Hemşirelikte Uzaktan Eğitime Yönelik Eğitici Eğitiminin Üçüncüsü Yapıldı

Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi tarafından uzaktan eğitim-öğretim süreçlerinin sistematik ve nitelikli bir şekilde devam edebilmesi amacıyla gerçekleştirilen Hemşirelikte Uzaktan Eğitime Yönelik Eğitici Eğitimi başlıklı eğitim serilerinin üçüncüsü online olarak gerçekleştirildi.

Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hicran Bektaş’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen online eğitime konuşmacı olarak Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Tıp Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Gürpınar, Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Turhan ve Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aslı Bostancı Toptaş katıldı. Eğitici eğitimi programında, konuşmacılar tarafından bir proje dahilinde geliştirilen “ASOS” isimli sınav otomasyon sisteminin kullanımı konu alındı. Eğitim, Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğretim elemanları ve farklı bölgelerden hemşirelik alanında uzmanlaşmış akademisyenlerin katılımıyla online olarak gerçekleştirildi.

Eğitim, Prof. Dr. Erol Gürpınar’ın akreditasyon süreçlerinde sınavların önemi ve ASOS’un geliştirilme süreci ile ilgili açıklamaları ile başladı. Gürpınar, konuşması sırasında “Akreditasyon süreçlerinde ölçme değerlendirme çok önemli bir yerdedir. Sınavlar öğrencinin güneşidir. Bu yüzden değerlidir. Akreditasyon için, programın ve derslerin amaç ve öğrenim hedefleriyle uyumlu sınavlar yapmak zorundayız. Ölçme değerlendirme eğitimi yöneten bir unsurdur. Klasik sistem sınavlarda birçok nokta gözden kaçıyor. Bunun tek çözüm yolu otomasyon sistemi kullanımı” ifadelerini kullanarak sınavlarda otomasyon sistemi kullanımının gerekliğine vurgu yaptı.

Eğitimin devamında Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Turhan ile Doç. Dr. Aslı Bostancı Toptaş, ASOS’un genel yapısı hakkında bilgi vererek ASOS programı üzerinden soru girişlerinin yapılması, soruların kategorizasyonu, soruların kalite değerlendirmelerinin yapılması, sınavların oluşturulması ve yürütülmesi gibi konularda uygulamalı olarak açıklamalarda bulundu.

Hemşirelik Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hicran Bektaş da Hemşirelik Fakültesi Öğretim Elemanlarının Kasım 2019 tarihinde ASOS’un geliştirilme süreci ile ilgili proje yürütücüsü öğretim üyelerinden eğitim aldıklarını, fakültede sınav soru bankasına ilişkin bir komisyon kurduklarını, fakültenin sınav soru bankası sistemine ilişkin alt yapısının oluşturulduğunu, 2020-2021 eğitim-öğretim yılı güz döneminden itibaren ASOS programını aktif olarak kullanacaklarını bildirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR