4 Haziran 2020, Perşembe

Korona Salgını Sürecinde Güvenli Gıda Alışverişi ve Kullanma Stratejileri

Korona (Covid-19) salgını döneminde en önemli konulardan biri de gıdaların güvenli bir şekilde temin edilmesi süreci olmuş ve bundan sonrada uzun bir süre böyle olmaya devam edecektir. Bu konu, gıda alışverişine karar verme ile başlayıp gıdalar tüketilinceye kadar dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Alışverişte nakit para yerine kredi kartı kullanılması, kart ödeme ayarlarının önceden banka ile iletişim kurularak temassız ödeme için ayarlanması ve alışverişe gidilirken maske, eldiven ve dezenfektanlı veya kolonyalı mendiller bulundurulması korunma seviyesini yükseltecektir.

Alışveriş öncesi bir liste oluşturulması, alışverişe kadar bu listeye ihtiyaçların meyveler, sebzeler ve süt ürünleri gibi gruplandırılarak mantıksal bir sıra ile yazılması hem markette geçirilen süreyi kısaltacak hem de tekrar tekrar alışverişe gidilmesini önleyecektir. Alışveriş için, iç düzenlemesi bilinen ve daha önce alışveriş yapılmış marketlere gidilmesi alışverişin hızlı yapılmasına ve marketten daha kısa sürede çıkılmasına yardımcı olacaktır.

Maske takılarak markete ulaşıldıktan sonra temel bulaşma noktalarından biri olan market arabasının tutma yeri, eldivenli bir şekilde dezenfektanlı mendille silindikten ve market içerisinde diğer kişilerden en az üç adım uzak durarak sosyal mesafeye uyulduktan sonra alışverişe başlanılmalıdır. Alışverişte temel olarak, açıkta satılan ürünler yerine fabrikada paketlenmiş veya markette poşetlenmiş ürünleri tercih etmek oldukça koruyucu bir davranış olacaktır.

Alışverişte sağlıklı beslenmeye ve bağışıklık sistemine yardımcı; yumurta, et ve süt gibi proteinli gıdalar ve kırmızı, mor, yeşil, sarı ve beyaz gibi doğal renkleri birbirinden farklı vitamin ve minerallerce zengin meyve ve sebzeler tercih edilmelidir. Bunlara ilave olarak; yoğurt, kefir, boza ve turşu gibi probiyotik özellikli gıdalara, kekik ve zerdeçal gibi antioksidan özellikli baharatlara ve ay çekirdeği ve kabak çekirdeği gibi çinko mineralince zengin tuzsuz kabuklu yemişlere de bağışıklık sistemini desteklemeleri nedeniyle öncelik verilmelidir. Ayrıca un ve maya alınarak ve gerektiğinde evde ekmek yapılarak, ekmek için dışarı çıkma baskısı da azaltılmalıdır.

Ürünler; elle değil gözle seçilmeli, alışverişin kısa bir sürede bitirilmesi için ürünler hızlı bir şekilde alınmalı ve alındıktan sonrada market arabası ile en az temas edecek şekilde arabaya yerleştirilmelidir. Kasada sosyal mesafeye uygun olarak beklenilmeli ve mümkünse kredi kartıyla temasız ödeme yapılmalıdır. Market çıkışı eldiven çıkartılarak çöpe atılmalı ve eller dezenfektanlı mendille silinmelidir.

Eve gelindiğinde tüm ürünler balkon gibi havadar bir yere çıkartılmalı, eller sabunlu su ile en az 20 saniye iyi bir şekilde yıkanmalı, market poşetleri içerisindeki et ve süt gibi bozulabilir ürünler ayırıldıktan sonra ürünler birkaç saat bekletilmelidir. Her türlü ambalajlı ürünler ve alışverişte kullanıldıysa kredi kartı dezenfektanlı veya kolonyalı bir mendil ile özenli bir şekilde silinmelidir. Açık veya markette poşetlemiş olarak alınan ekmekler ise sıcaklığı 90°C kadar olan bir fırında 10 dakika kadar tutulmalıdır. Salata ve meyveler gibi çiğ olarak pişirilmeden tüketilen gıdalar, bir ön yıkma işleminden geçirildikten sonra derin bir kap içerisindeki sirkeli suda en az 15 dakika bekletilmeli ve sonra iyi bir şekilde ovalanarak akan suyun altında yıkanmalıdır. Alışverişlerde tek kullanımlık poşetler kullanılmalı ve poşetler başka amaçlarla kullanılmadan iç içe geçirilerek geri dönüşüme atılmalıdır.

Sonuç olarak, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Dünya Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) gıdalarda veya gıda ambalajlarında korona virüsün çoğaldığına ve buralardan insanlara bulaştığına dair bir bildirimde bulunmamıştır. Ancak gıdaların tedarik ve hazırlanma süreçlerinde kişilere bir bulaşma olabileceği de göz önünde bulundurularak alışverişte özen gösterilmeli ve bağışıklık sistemini destekleyen gıdalar tercih edilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Prof. Dr. Mustafa ERBAŞ
Prof. Dr. Mustafa ERBAŞ
Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi