24 Şubat 2020, Pazartesi

“Özel Yetenek Sınavı İle Öğrenci Alan Öğretmenlik Programlarına” Başarı Sırası Şartı Kararına İlişkin Bilgilendirme

  • Başarı sırası şartı getirilen özel yetenek sınavıyla öğrenci alan öğretmenlik programlarına özel yetenek sınavı ile öğrenci alınmaya devam edilecek…
  • Adaylara 2018 ve 2019 YKS kılavuzlarında başarı sırası şartı getirileceği duyurulmuştu…
  • Özel yetenek sınavıyla girilen öğretmenlik programlarına 2019 yılında 1.761.000 inci sıradaki öğrenci kaydoldu…

Bilindiği üzere Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alan öğretmenlik programları için merkezi yerleştirme sınavıyla öğrenci alanların aksine başarı sırası şartı bulunmamaktaydı.

Öğrencileri önceden bilgilendirmek için 2019 YKS kılavuzunda (yani bir yıl önce) bir sonraki yıl “Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alan öğretmenlik programlarına” diğer öğretmenlik programlarında olduğu gibi başarı sırası şartı getirileceği duyurulmuştu.

– Öğretmenlik programlarına girişte eşitlikçi bir tutum izlenmesi gerekiyor
MEB Temel Kanununda öğretmenliğin “özel bir ihtisas mesleği” olarak tanımlanmış olması, öğretmen adaylarında aranan niteliklerin yüksek olması gerektiği ve öğretmenlik programlarına girişte eşitlikçi bir tutum izlenmesi gerektiği noktasından hareketle bu yıl bu programlarda da “Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alımına devam edilmesine, bununla birlikte başarı sırası şartı da getirilmesine” karar verilmiştir.

– Özel Yetenek Sınavıyla alıma devam edilip, TYT’de 800 bin başarı sırası şartı aranacak
Merkezi yerleştirme sınavıyla öğrenci alan öğretmenlik programları için AYT’den en düşük 300 bin başarı sırası şartı aranmakla birlikte, Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alan öğretmenlik programlarının TYT puanı ile öğrenci aldığı göz önünde bulundurularak, 2020 YKS’de Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alacak öğretmenlik programlarına başvuru yapılması için TYT’de en düşük 800 bin başarı sırası şartına sahip olunması gerektiğine karar verilmiştir.

– Öğrenciler iki yıl önceden bilgilendirilmişti
2018 ve 2019 YKS kılavuzlarında bir sonraki yıl diğer öğretmenlik programlarında olduğu gibi başarı sırası şartı getirileceği belirtilmiş, yani sınava girmeden iki yıl önce öğrenciler bilgilendirilmiştir.

– 2019 yılında bu programlara 1.761.000 inci sıradaki öğrenci kaydolmuştu
Özel yetenek sınavıyla girilen öğretmenlik programlarına 2019 yılında 1.761.000 inci sıradaki öğrencinin girdiği dikkate alınarak, diğer öğretmenlik programlarında başarı sırası şartı bulunduğu göz önünde bulundurularak TYT’de başarı sırası şartı getirilmiştir.

– Başarı sırası şartı getirildi, özel yetenek sınavı ile öğrenci alımına da devam edecek
TYT’de 800 bin başarı sırası şartı getirilen özel yetenek sınavıyla öğrenci alan öğretmenlik programlarında özel yetenek sınavıyla öğrenci alımı hususunda herhangi bir değişiklik söz konusu değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR