11 Ağustos 2020, Salı

Pandemi Döneminde Online Sınav Deneyimleri Konuşuldu

Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi tarafından uzaktan eğitim-öğretim süreçlerinin sistematik ve nitelikli bir şekilde devam edebilmesi amacıyla gerçekleştirilen “Hemşirelikte Uzaktan Eğitime Yönelik Eğitici Eğitimi” başlıklı eğitim serilerinin dördüncüsü online olarak gerçekleştirildi.

Pandemi döneminde online sınav deneyimleri, kullanılan platformlar, kazanımlar, risklerin yönetimi ve gelecek döneme hazırlıkların ele alındığı online eğitimin moderatörlüğünü Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sebahat Gözüm yaptı.

Konuşmacı olarak Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Oktay, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Hemşirelik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sonay Göktaş ve Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Turhan katıldı.

Eğitici eğitimi programında, “Pandemi döneminde online sınav deneyimleri” konusu alınarak eğitim, Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğretim elemanları ve Türkiye’nin farklı bölgelerinden hemşirelik alanında uzmanlaşmış akademisyenlerin katılımıyla online olarak gerçekleştirildi.

Eğitim, Prof. Dr. Cem Oktay’ın “Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Covid-19 Pandemisi Döneminde Ölçme-Değerlendirme Deneyimleri” ile ilgili sunumu ile başladı. Prof. Dr. Cem Oktay, konuşmasında pandemi sürecinin uzaktan eğitimin sürdürülmesi ve ölçme değerlendirme açısından karşılarına çeşitli zorluklarla beraber bazı yenikleri de çıkardığını ifade etti. Oktay, pandemi sürecindeki deneyimlerini paylaşarak, 2020-2021 eğitim-öğretim yılı güz döneminden itibaren Akademik Sınav Otomasyon Sistemi (ASOS) programını aktif olarak kullanacaklarını bildirdi.

Eğitimin devamında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Hemşirelik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sonay Göktaş, “Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Hemşirelik Fakültesi Sınav Deneyimlerimiz” sunumu ile Microsoft teams formslar ile online sınav uygulaması hakkında deneyimlerini paylaştı.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Turhan ise üçüncü eğitici eğitimi programında ASOS programının kullanımını anlattıkları için bu eğitimde sistemin kullanımını değil daha çok ölçme değerlendirme sürecinin normalde nasıl olması gerektiği ve ASOS’un ölçme değerlendirmenin hangi açıklarını kapattığını, sistemin kapatamadığı açıkları var mıdır? konularına değindi.

Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sebahat Gözüm ise ölçme değerlendirmenin tüm aşamalarının öğretim elemanları tarafından ayrı ayrı değerlendirilmesinin büyük bir iş gücü kaybı olduğunu, ASOS’un kullanımı ile hem işgücü ve zaman kaybının önleneceğini, hem de öğretim elemanı ve öğrenci memnuniyetinin artacağına inandığını ifade etti. Gözüm, konuşmacılara, tüm katılımcılara ve toplantıyı planlayan düzenleme kuruluna bu verimli toplantı için teşekkür ederek toplantıyı sonlandırdı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR