Sosyalleştiremediklerimizden misiniz?

0
350

Çağın bize sunduğu iletişim imkanlarının katkısı ile artık
hepimiz son derece sosyal insanlarız. Kimimiz son yıllarda sıkça karşılaştığımız bir kavram olan ve bize yeni iş imkanları sunacağına inandığımız “Network” sözünün altını doldurmak, kimimiz de çok sevilen bir insan olduğumuzu etrafımızdaki insanların sayısı ile özdeşleştirdiğimiz için sürekli sosyalleşme gayreti içindeyiz. Peki nedir bu sosyallik, sosyal medyadaki takipçi sayımız mı? Doğum günlerimizde gelen kutlama mesajı sayısı mı? Ya da kaç tane whatsapp grubuna ekli olduğumuz mu?

Bence asıl sosyallik gerçek hayatta insanlarla kurduğumuz samimi iletişimdir. Bu iletişim de dinimizin en büyük öğretilerinden birisi olan selam ile başlar. Sabah uyanınca eşimize, çocuğumuza güler yüz ile günaydın demek, yolda karşılaştığımız birine, iş arkadaşlarımıza, börtü-böceğe selam vermek; kendimizi, diğer insanları ve doğayı sevdiğimizi, önemsediğimizi gösteren çok güzel bir yoldur. Belki de yılda sadece birkaç kez gördüğümüz kişilerin her gün paylaşımlarını beğenip, yorum yazarken, iş arkadaşımıza, asansörde karşılaştığımız komşumuza ya da tanışmasak da her gün aynı saatte fırından ekmek aldığımız kişiye selam vermekten neden imtina ediyoruz? Birinin yanından sessizce geçip gitmek yerine kibarca selam versek ne olur? Selam verdiğimiz kimseye; onun için iyi dileklerde bulunduğumuzu, bizden kendisine zarar gelmeyeceğini, iyi niyetli olduğumuzu ifade etmiş oluruz. Bir de bunu son derece samimi ve pozitif bir enerjiyle yaparsak karşı tarafın enerjisini de arttırır, belki de tüm gününün akışını değiştiririz. Kelebek etkisini başlatan kişi oluruz belki de kim bilir.

Güzel enerji yaymak yerine selamdan kaçmayı seçersek ne olur peki? Selam vermek, saygıyı, tevazuu ya da karşımızdakine değer vermeyi gösterirken, selamdan kaçmak da bir o kadar kibri, reddediş içinde olduğumuzu ve karşılaştığımız kişiyi aşağılama eylemi içinde olduğumuzu gösterir.

Diyoruz ya bütün insanlar kardeştir, o zaman birini ister tanıyalım ister tanımayalım karşılaştığımızda güzel dileklerde bulunalım. Bulunalım ki insanlar arasındaki sevgi bağı daha da kuvvetlensin ve o bağ dünyayı giderek saran kötülük ve bencillik sarmalından bizleri çıkarsın.

Hepimizin bildiği bir söz dizini vardır, onun bir cümlesi ile bitirmek istiyorum yazımı; “Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür…” Bizim de tanıdık tanımadık tüm insanlara hatta doğaya, hayvana selam vermemizin ve gülümsememizin alışkanlığa dönüşmesi temennisi ile…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz