Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından Türkiye’de tarımsal öğretimin 173. yıl dönümü geniş bir katılım ve coşkuyla kutlandı.

Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törene Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, Prof. Dr. Eyüp Sabri Topal, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Davut Karayel, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, Ziraat Mühendisi Odası Antalya Şube Başkanı Vural Şahin, Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp ile çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenci katıldı.

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Davut Karayel

Tören Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Davut Karayel’in açılış konuşmasıyla başladı. Dünyada hızla gelişen teknolojinin hayatın her alanını etkilediğini belirten Karayel, bu akımın tarımda da etkili olduğunu ve karşımıza akıllı tarım, hassas tarım, tarım 4.0 gibi yeni kavramlar çıkardığını ifade etti. Hızla gelişen teknolojilerle maliyetin düşürülmesi, verim ve kalite artışının yanı sıra toprak, su, hava, gibi doğal kaynakların iyi yönetilmesi gerektiğini ifade eden Karayel, “Küresel anlamda tarımda daha rekabetçi olabilmemiz için bilişim teknolojilerindeki bu gelişmelerin, tarım sektörüne entegre edilmesi gerekmektedir. Tüm bunları sağlayabilmek, verimlilik ve kaliteyi arttırabilmek için daha fazla Ar-Ge yapmak zorundayız.” dedi.

Ülkemizde tarım ve gıda sektörlerinde yapılan Ar-Ge harcamasının toplam Ar-Ge harcamaların yüzde dördü kadar olduğunu söyleyen Karayel, “Bu tutarın da yüzde 82’si üniversiteler dâhil olmak üzere kamu tarafından yapılmıştır. Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise dokuzuncu büyük tarım ekonomisine sahip ülkemizde özel sektörün Ar-Ge harcaması ne yazık ki çok düşüktür. Verimliliği, araştırma-geliştirme faaliyetleri, yayım, eğitim ve altyapı etkilemektedir. Fakültemiz bu bilinçle bilim dünyasının saygın bir üyesi olma yolunda kararlılıkla çalışmalarını yürütmekte ve tarımda teknolojinin yaygınlaştırılması için atılacak her adımda çiftçimizin, tarım sektörümüzün yanında ve hizmetindedir.” diye konuştu.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya ise konuşmasında; “Akdeniz Üniversitesi olarak önceliğimiz çağdaş bilgilerle donatılmış, mesleği ile ilgili temel konulara vakıf, bilgiye ulaşma ve kullanma becerisini edinmiş, hayat boyu öğrenmeyi özümsemiş bilim insanları yetiştirmek ve bilgi ve teknoloji üretimi ile sektöre, ülkeye ve insanlığı katkı sağlamaktır. Bu kapsamda 1983 yılında ikinci fakültemiz olarak kurulan Ziraat Fakültemizin sahip olduğu araştırma alt yapısı, güçlü akademik kadrosu ve her şeyden önemlisi dünya da tarım potansiyeli açısından ender bulunan bir coğrafyada bulunmasının sağladığı avantaj ile ülkemizin ziraat alanında öncü fakültelerinden biri olduğunu görmekten mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Sadece tarım da değil tüm üretim kollarında verimliliği en çok arttıran unsurun eğitim olduğu dile getiren Altunkaya, “Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2023 yılı hedefleri doğrultusunda tarım sektörümüz; eğitimli, bilinçli sorun çözme ve iş birliği yapma yeteneği yüksek hayat boyu öğrenmeyi özümsemiş eleman ve yatırımcıya ihtiyaç duyacaktır. Bu ihtiyacı karşılayacak olan da sürdürülebilir bir gelişim için üreticimizi bilgiyle buluşturacak değerli akademisyenlerimiz ve bunun yanında sektörün ihtiyacını karşılayacak olan Ziraat Fakültemizden mezun olan nitelikli öğrencilerimizdir.” diye konuştu. Altunkaya konuşmasının sonunda tarımsal öğretimin başlangıç yıl dönümünü ve tarım bayramını kutlayarak tarımla uğraşan herkese bereketli bir yıl diledi.

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, Ziraat Mühendisi Odası Antalya Şube Başkanı Vural Şahin, Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp’in de birer konuşma yaptığı tören Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin’in “Antalya 4.0” başlıklı konferansı ile devam etti.

ATSO Başkanı Davut Çetin

ATSO Başkanı Davut Çetin, Antalya 4.0’ın detaylarını anlattığı konuşmasında Tarım 4.0, Turizm 4.0, Sanayi 4.0, ve Ticaret 4.0 başlıklarında önemli bilgiler aktardı. Çetin, “Tarım 4.0 ile daha az toprak, daha az gübre, su ve daha az çalışan ile üretim gerçekleştirecektir. Geleceğin tarımı 3 boyutlu yazıcıyla üretim, sentetik biyolojiyle et üretimi, genetik iyileştirmeyle hastalıklara dayanıklı üretim, deniz suyunun sulamada kullanılması, akıllı robotlar, akıllı fabrikalar gibi akıllı seralar olacaktır. ” dedi.

Türkiye’de tarımın ekonomideki payının yüzde 6’ya, dünyada ise yüzde 3’e indiğini, dünyada yetersiz beslenme sorunu, sağlık, gıda veya gıda güvenliği sorununun da devam ettiğini ifade eden Çetin, “2030’da açlık sorunu aşılsa da 650 milyon kişi yetersiz beslenme sorunuyla karşılaşmaya devam edecek, bu nedenle göçler ve mülteci sorunu da artmaya devam edecektir. Dünyanın ihtiyacını karşılamak için 2050’ye kadar tarımsal üretimin yüzde 70 artması gerekiyor. 2030’a kadar tarımda ihtiyacı karşılayacak üretim artışı için gerekli yatırım tutarı 265 milyar dolardır. Türkiye’nin de tarımda modernizasyon için büyük yatırım yapması gerekiyor. Sonuç olarak tarımı geliştirmek, modernize etmek, katma değeri ve ihracatı artırmak hepimizin görevidir.” diye konuştu.

Konferansın ardından Ziraat Mühendisleri Odası Türk Müziği Topluluğu Korosu sahne aldı. Tören sonunda meslekte 30. yılını dolduran Ziraat Mühendislerine plaket takdim edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here