8 Ağustos 2020, Cumartesi

TÖMER Müdürü Doç. Dr. Ahmet Zeki Güven ile Röportaj

Akdeniz Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü (TÖMER) Doç. Dr. Ahmet Zeki Güven ile yabancı uyruklu öğrencilere Türkçe öğretimi üzerine konuştuk.

Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezini kısaca tanıtır mısınız? Merkezin amaçları faaliyet alanları nedir?

Vizyonumuz başta Türkiye Türkçesini öğretmek için eğitim-öğretim ortamını oluşturmak, bu alanda gerekli materyalleri tasarlamak, gerek yurt içinde gerekse yurt dışında bilimsel toplantılar düzenlemek, uygulama araştırma faaliyetlerinde bulunmak ve bu faaliyetleri desteklemek. Akdeniz Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezinin farklılığı, yurt içi veya yurt dışından Türkiye’ye gelen soydaşlarımıza ve yabancı uyruklu öğrencilere çağdaş bir öğrenme ortamı sunmak, ulusal ve uluslararası düzeyde, Türkçe kursları düzenlemek, araştırma ve uygulamanın esas alındığı bir yapılanmaya sahip olmak.

En çok hangi ülkelerden öğrencileriniz var?

Dünyanın pek çok ülkesinden merkezimize Türkçe öğrenmek için başvuruda bulunan kişiler var. Ama özellikle dikkat çeken ülkeler şunlar: İran, Suriye, Afganistan, Rusya, Irak, Filistin, Somali, Çad, Tunus, Ürdün, Kazakistan ilk bakışta merkezimizde

Akdeniz TÖMER sadece Türkçe öğretmekle kalmıyor, yabancılara Türkiye’yi ve Türk kültürünü de tanıtan bir merkez olarak faaliyetlerini yürütüyor. Bu konuda neler yapıyorsunuz çalışmalarınızdan bahseder misiniz biraz?

Dil öğretimi aslında başlı başına bir kültür aktarımıdır. Bizler Akdeniz TÖMER olarak sizin de belirttiğiniz gibi sadece Türkçeyi öğretmiyoruz. Aynı zamanda merkezimizde eğitim öğretim süresinin dışında Yurt dışından gelen misafir öğrencilerimiz ile birlikte yaz-kış okulu programları düzenleyip, sosyal ve kültürel aktiviteler içerisinde kültür aktarımı da yapıyoruz. Bu açıdan bakıldığında gerek üniversitemizi ve ülkemizi tanıtıcı faaliyetlerde bulunmaktayız. Ayrıca bu programlar sayesinde merkezimiz ve ülkemizle ilgili bilgi akışı sağlayıp tüm öğrencilerimizi bu konuda haberdar ediyoruz.

Ülkemizdeki diğer Türkçe öğretim merkezleri arasında Akdeniz TÖMER’in farkı, konumu nedir?

Bu sorunuza, farkımız eğitimimiz ve kalitemiz şeklinde cevap verebilirim. Bildiğimiz üzere Antalya, Türkiye’nin en güzel şehirlerinden bir tanesi, âdeta turizmin başkenti. Dünyanın pek çok ülkesinden bu şehre gelen insanlar Antalya’ya hayran kalıyor, süreç içerisinde buraya yerleşerek burada yaşamak istiyor. Tabi bunun için de Türkçe öğrenmeleri de bir nev’i gereklilik arz ediyor. Bu açıdan bakıldığında Antalya’ya gelen yabancılar Türkiye’nin sayılı üniversitelerinden bir tanesi olan Akdeniz Üniversitesine gelerek merkezimize kayıt yaptırıyor. Bu sayede hem üniversitenin olanaklarından yararlanıyor, hem de merkezimizde Türkçe öğreniyor. Bu onlar için muazzam bir fırsat. Özellikle kaliteli eğitimci ve personel kadrosuyla ve zengin olanaklarıyla Akdeniz TÖMER farkını öğrencilere de kısa zaman dilimi içerisinde hissettiriyor.

Merkezde sadece uluslararası öğrencilere mi hizmet veriyorsunuz, mesela yurtdışından gelen bir vatandaş gelip Türkçe eğitimi alabilir mi sizden?

Merkezimizde yurt dışından gelen devlet bursuyla eğitim gören öğrencilerin yanı sıra kendi imkânlarıyla Antalya’ya gelen, yerleşen yabancı uyruklu kişiler de Türkçe öğrenebiliyor.

Uluslararası öğrencilerle iç içesiniz. Öğrencilerin Türkiye’ye yaklaşımı nasıl, ilk geldikleri zamanla ayrılırken bir fark görüyor musunuz?

Kesinlikle çok büyük farklar gözlemliyoruz. Öğrenciler ülkemize ilk geldikleri sırada dış medya da yer alan asılsız haberler nedeniyle maalesef ülkemize karşı bir ön yargıya sahip olarak geliyorlar. Bu nedenle bizler Akdeniz TÖMER ailesi olarak öğrencilerimize gerek Türk kültürünü, gelenek ve göreneklerimizi yaşam tarzımızı onlara anlatıyor, Türk insanının ne kadar hoşgörülü ve misafirperver olduğunu onlara gösteriyoruz. Süreç sonunda burada dil eğitimini tamamlayanlar âdeta Türkiye’yi ikinci vatanları olarak görüyorlar. Bu da bizim için ayrı bir kıvanç ve mutluluk kaynağı tabi.

Son olarak sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Öncelikle sizlere bizlere bu fırsatı verdiğiniz, Akdeniz TÖMER’i anlatma imkânı sunduğunuz için teşekkür ediyorum. Türkçeyi öğrenmek isteyen herkesi merkezimize beklediğimizi belirtiyor, saygılarımı sunuyorum efendim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR