Turizm Sektörü Dijital Reklamcılık İle Tanışacak

  Serap TORUN
  Gazeteci
  0

  Dijital reklamcılık gün geçtikçe hızla büyümeye devam ediyor. Markalar ve marka olmaya çalışanlar artık dijitalde konumlanmaya çalışıyor. Dijital reklam pazarı, tüketici ürünlerinden otomotive ve turizm sektörüne kadar uzanıyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanan IAB Türkiye AdEx-TR 2018 ilk 6 ay sonuçlarına göre dijital reklam yatırımları, 2017’nin aynı dönemine oranla yüzde 14 oranında artarak 1.213 milyon TL’ye ulaştı. Bu henüz ülkemiz için çok büyük bir rakam değil. Globale baktığımızda bu rakamın sadece ABD’de  2018’in ilk yarısında 201,30 milyar dolar olduğunu görüyoruz.

  Dijital reklamcılık henüz iyi bilinmiyor

  Türkiye’de markaların pek çoğu dijital reklamcılığı sadece sosyal medya, Google reklamları olarak algılıyor. Oysa dijital reklamcılık sanılandan daha büyük bir alan. Burada yer alan kanallar ise teknoloji ile birlikte her geçen gün değişiyor. Eğer bunları bilmiyorsanız ya da bilenler ile çalışmıyorsanız reklama harcadığınız paranın, reklamın getirisi ile aynı olması hatta daha az olması kaçınılmaz. Günün sonunda doğru hedeflenmemiş, hiçbir yaratıcılık içermeyen, müşteriye yönelik kişiselleştirmenin olmadığı reklamlar ile başarı elde edemeyebilirsiniz.

  Bu noktada markanın kurumsal stratejisi, duruşu da önem kazanıyor. Birkaç medya organında haber olarak marka olma dönemi çoktan geride kaldı. Teknik detayların ön plana çıkması ile liyakat önem kazanıyor ve önümüzdeki günlerde “ben markalaşmayı iyi bilirim” diyen herkesin sizi marka yapamayacağını ve kazanç yaratamayacağını daha iyi göreceksiniz.

  Mobilin önlenemez yükselişi

  Mobil reklamcılık, dijital reklamcılığın içinde önemli bir yere sahip.  2018’in sonunda ABD’de 76,17 milyar dolarlık bir paya sahip olacağı tahmin edildi. Peki bu ne demek?  Bu, ABD’de TV’den 69,87 milyar, basılı yayınlardan 18,74 milyar, radyodan 14,41 milyar ve ev dışı medyadan 8,08 milyar dolar fazla demek.

  Mobilde neler yapabildiğimize gelirsek burada çok geniş bir alanımız var. Örneğin, konum bazlı hedeflemelerde reklam verenin konumuna tüketiciyi yönlendirmek mümkün veya kullanıcının içinde bulunduğu ortamın ısısına göre ona bir soğutucu yahut ısıtıcı reklamı gösterebiliriz. Soğuk bir ortamda yaşayan birine sıcak yaz günlerini tatili anımsatacak bir reklam göstermek sizi tercih sebebi yapabilir. Tüm bunları etkileşimli yapabilmek de mümkün. Çünkü artık kullandığımız ve bize en yakın cihaz olan akıllı telefonlar hayatımızın büyük bir bölümünü kapsıyor. Dünyada diş fırçasından çok akıllı telefon satıldığını düşündüğümüzde bunun gerçekten ne kadar önemli olduğu bir defa daha ortaya çıkıyor.

  Dijital reklamcılıkta AR-VR-AL

  Yapay zekâ farkında olsak da olmasak da hayatımızın içinde. Sağlık sektöründen, turizme ve reklamcılığa kadar her alanda kullanıyoruz. Geçtiğimiz günlerde Harvard Üniversitesi’nden Marek Kubik ve Kanada Alberta Üniversitesi Psikiyatri Bölüm Başkan Yardımcısı, Profesörü Andrew Greenshaw ile yaptığım röportajda yapay zekânın (AI) gelecekte internette, birey ve ortak paydaları olan farklı bireyler hakkında daha fazla bilgi toplamış olacağı için hekimlere teşhis ve tedavi aşamasında yardımcı olacağını konuştuk. Aynı şeklide şu an pazarlama konusunda en büyük veri toplayıcı yine internet. Bu da size daha iyi hedeflenmiş, ihtiyaçlarınız doğrultusunda reklam gösterilmesini sağlıyor.

  VR (Virtual Reality- Sanal Gerçeklik) ve AR (Augmented Reality – Artırılmış gerçeklik) ise ülkemizde henüz çok yaygın kullanılmasa da dünyada kullanımı oldukça yaygın. Turizm sektöründe önümüzdeki dönemde fuarlardan ziyade dijital kullanımı ön plana çıkacak. Bu nedenle de tanıtımlarda liyakat sahibi, iletişim ve teknoloji alanını iyi bilen sadece Google sıralama reklamları ve sosyal medya deniz, kum fotoğrafları dışında yaratıcı bir reklam ve tanıtım faaliyeti yürütebilecek iletişimcilere ihtiyaç var. Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi sektördeki bu açığa yönelik eğitimler vererek geleceğin iletişimcilerini yetiştiriyor.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here