4 Haziran 2020, Perşembe

Türkiye’de Uluslararası Öğrenci Olmak

Kazakistan’ın en büyük şehirlerinden biri olan Almatı’da bulunan el-Farabi adındaki Kazak Millî Üniversitesi’nde (https://www.kaznu.kz/) doktora yapıyorum. 85 yıllık tarihe sahip olan Üniversite bilim ve inovasyon alanında ülkenin lider üniversitesi konumunda. Okulumun sağladığı kolaylıklarla birlikte Türkiye’de uluslararası öğrenci olma deneyimini gerçekleştirmiş oldum.

Türkiye’ye, Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi bünyesindeki Botanik laboratuvarda staj yapmak üzere geldim. Buraya gelmemdeki başlıca amaç; doktora tez konumda çalıştığım endemik bir bitki türünü araştırmaktı. Gelirken çok heyecanlıydım. Hem araştırmamı yapacak hem de farklı bir kültürde yeni bir şeyler öğrenecektim.

Araştırmamın tahlillerini yaparken, yeni yöntemler deneyerek birçok şey öğrendim. Sadece araştırmamı kapsayan konularda değil kültürlerarası etkileşimle ilgili de pek çok tecrübe edindim. Antalya benim yaşadığım şehir olan Almatı’ya çok benziyor. Bu yüzden şehre alışmakta çok fazla zorluk yaşamadım.

Yurtdışı deneyimi olarak Türkiye’yi, Antalya’yı tercih etme sebebim öncelikle araştırma alanlarının uygun olmasıydı. Aynı zamanda din, dil ve geleneklerimizin aynı paydada birleşiyor olması da tercih noktasında etkili oldu. Akdeniz Üniversitesi, gelmeden önce araştırmamı yaparken görmüş olduğum ve araştırdığımda da çok beğendiğim, eğitim almak istediğim bir üniversite oldu. Üniversiteye gelince de ne kadar doğru bir karar verdiğimi anladım. Eğitim şartlarından oldukça memnunum. Kampüs zaten bir harika.

Kazakistan’dan Türkiye’ye gelirken 90 gün boyunca vizesiz kalabilecek olmamın çok faydası oldu. Vize işlemleriyle uğraşmama gerek kalmamıştı. Üniversitemde devlet bursuyla okuyordum ve Türkiye’deki masraflarımın karşılanacak olması da iyi bir fırsat oldu.

Akdeniz Üniversitesi’nin eğitimi çok iyiydi. Üniversitenin laboratuvarı benim bilimsel araştırmam için çok uygundu.  Akdeniz Üniversitesi birçok farklı kültürden uluslararası öğrenciyi bünyesinde bulunduran çok renkli bir üniversite ve Antalya, şehir olarak hayal ettiğimden de güzeldi. 

Şehrin ve Üniversite’nin beklentilerimi fazlasıyla karşıladığını görünce hemen başvurularımı, belgelerimi, vize işlemlerimi hallettim. Sıra hayallerimi gerçekleştirmeye gelmişti. Uçağa bindiğimde gittiğim yerde ülkemden çok uzakta olsam da gurbette hissetmeyeceğimi biliyordum.  Antalya’nın havası Almatı’nın havasına çok benziyor, yemek kültürümüz de birbirine yakın. İnsanların hoşgörülü ve yardımsever olması da buraya alışmamda çok kolaylık sağladı. Bu şehrin en sevdiğim yanı ise uçsuz bucaksız, insanın ruhunu dinlendiren denizi oldu. Bu masmavi deniz beni benden alıyor. Kampüsten görkemli dağları izlemek de çok keyifli. Antalya gerçekten yaşanacak bir şehir. Burada yaşayan insanlar çok şanslılar.  

Buradaki arkadaşlarım çok cana yakın davrandılar, ne zaman bir sorunla karşılaşsam her zaman destek olmaya çalıştılar. Türkiye’yi çok seviyorum, aynı soydan olmakla gurur duyduğum Türkiye’ye çok değer veriyorum.  Türkiye’de uluslararası öğrenci olmak bana çok şey kattı. Bu ülkenin örnek alınacak birçok yanı var. Sevdiğim şeylerden biri de hizmet sektörünün çok gelişmiş olması oldu.

Sözün özü Türkiye’de uluslararası öğrenci olmamda yardımcı olan, beni destekleyen okulum el-Farabi Kazak Milli Üniversitesi’ne ve eğitim öğretimime katkı sağlayan Akdeniz Üniversitesi’ne minnettarım. Herkesin bir gün uluslararası öğrencilik deneyimi heyecanını tatmasını ve hayallerini gerçekleştirmesini diliyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Dinara MİRZALİYEVA
Dinara MİRZALİYEVA
Kazak Millî Üniversitesi Doktora Öğrencisi