1 Haziran 2020, Pazartesi

Üniversite Kaynaklı Buluşların Ticarileştirilmesine Yönelik Değerlendirme Metodolojisi Eğitimi

Akdeniz Teknoloji Transfer Ofisi ‘’Üniversite Kaynaklı Buluşların Ticarileştirilmesine Yönelik Değerlendirme Metodolojisi Eğitimi’’ gerçekleştirildi.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı ve Akdeniz Teknoloji Transfer Ofisi iş birliği sonucunda teknik destek programı kapsamında gerçekleştirilen eğitime kamu kurum ve kuruluşları, ilgili STK’lar, Antalya Organize Sanayi firmaları, Ar-Ge Merkezleri yöneticileri katılım sağladı.

Firmalar ve üniversiteler için patent ve pazar araştırması; mevcut teknolojiler ve var olan teknolojilerin yeni kullanım alanlarını takip olanağı sağlamakta, çalışma alanlarındaki yeni teknolojilere sahip şahıs, firma veya üniversiteleri takip olanağı, çalışmalar sırasında karşılaşılan teknik problemlere çözüm olanağı, Türkiye’de ve Dünya’da buluş konusuna ilişkin alınmış diğer patentler hakkında bilgi edinme, bir başkasının patentini ihlal edilip edilmediğini öğrenme imkanı sağlamaktadır. Üniversitelerin teknoloji transfer ofislerinin ticarileştirme çalışmaları yürütebilmeleri için, üniversiteye ait teknoloji portföyündeki patentlerin, ülkesel veya bölgesel pazar fırsatlarının, rakiplerinin ve alıcı firmalarının bilinmesi gerekmektedir. Bu kapsamda uygulamalı patent araştırma eğitimi ile; patent veri tabanlarını verimli kullanarak, tekniğin bilinen durumu, patentlenebilirlik çerçevesinde veri tabanlarından stratejik bilgiye ulaşılması sağlanmıştır.

Patent araştırma eğitiminin sonrasında ise teknolojinin ticari potansiyelinin değerlendirmesine yönelik eğitim gerçekleşmiştir. Bu kapsamda; pazar ön araştırması, patent ön araştırma, teknoloji değerlendirme  kanvası, teknoloji özetlerinin hazırlanması, ScoreCard üzerinden değerlendirme ve ön görüş bildirilmesi, portföy önceliklendirme incelenmiş olup eğitim sonrasında Akdeniz Üniversitesi’nin fikri mülkiyet portföyünde yer alan ve potansiyel görülen bir patent seçilerek patent değerlendirme raporu hazırlanmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR