Yeni Üniversiteli’yiz.

0
613

Beyaz bir sayfa önümüzde; Üniversite’den içeri henüz birkaç ay önce ilk adım atmış olabiliriz. Veya ara sınıflarda, bazılarımız ise son sınıfın ilk sayfalarını yazıyoruz. Dönemimiz sorulsa “Üniversite günlerindeyiz, Üniversiteli’yiz…”

Bulunduğumuz her ortamda, her sınıfta, her okulda hepimizi aynı yapmaya çalışan bir düzen/sistem/toplum/kültür var; fakat diğer taraftan fark yaratmamız, değer katmamız da bekleniyor. Herkesten önce kendi tatminimiz için farklı düşünmeye, “en” ve “ilk”ler elde etmeye ihtiyacımız var.

Birbirimize bayramlarda, doğum günlerinde hediye ettiğimiz en ortak dilekler; “sağlık”, “huzur”, “başarı”, “mutluluk”, “kazanç”…

Peki bunlar arasında mutlulukla yakın ilgili gördüğümüz ya da gösterilen “başarı” kavramına nasıl bakıyoruz?

Küçüklüğümden itibaren Türkçe, kitap ve edebiyata olan ilgim nedeni ile Üniversitemizde “Edebiyat Topluluğu” hayalini kurmaya başlamıştım. Bu alanlara ilgili olduğunu gördüğüm arkadaşlarımı, arkadaşlarımın önerdiği kişileri aynı topluluk çatısı altında birleştirmeye karar verdim. Akdeniz Üniversitesi’nde yabancı dil hazırlık eğitimi gördüğüm 2004 yılında Edebiyat Fakültesi olmadığını fark ettim. Üniversitemiz de bizimle birlikte fikrimize ve hayalimize ortak oldu, yola çıktık, takdir gören ve kendimizi iyi hissettiren etkinlikler gerçekleştirdik. Şimdi o yolu, kendi özgün bakış açılarıyla ve yüksek enerjileriyle pırıl pırıl arkadaşlarımız sürdürüyor.

Topluluğumuz sayesinde organizasyon becerilerimiz arttı, etkinlik yapabilmek için sadece Üniversitemizden talepte bulunmayıp sponsorlarımız aracılığı ile kaynaklar bulduk, bu sayede iletişim becerilerimiz gelişti, tıklım tıklım dolan salona sığmayan arkadaşlarımız için dışarı ses sistemi kurduk, kriz yönetmeyi öğrendik, son dakika iptal olan etkinliği daha sonraki tarihte mutlaka yaptık, itibar yönetmeyi öğrendik, etkinliklerimizin duyurularını çok çeşitli yollardan yaparken reklam ve yaratıcılık becerilerimiz gelişti, ağırladığımız yazar ve sanatçı misafirlerimiz sayesinde görgümüz arttı, halkla ilişkiler becerilerimiz, zaman yönetimi, ekip yönetimi ile birlikte yönetsel becerilerimiz gelişti ve arttı. Tüm bu beceriler, iş hayatında her günümüzün içerisinde bizlerle süregeldi. 

Üniversitemizin çok geniş yelpazede, her zevke hitap edebilecek Toplulukları ve oralarda etkin bir üye olunması sayesinde ileriye dönük önemli adımlar atılabilir.

Dağcılıkla ilgilenen arkadaşımız etkin olduğu bu alanda kendi markasını oluşturdu. Girişimcilik ve kariyer topluluğundaki arkadaşımız kendi işini kurdu, tiyatroyla ilgili arkadaşımız tiyatrocu oldu. Yani toplulukların mesleki hayatımıza sinyal verdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Öte yandan bu ortamlarda insan ve anı biriktirmek de mutluluk sebeplerimiz ve ortak başarımız.

Üniversite sınavı için mücadele verip bugün Akdeniz’li olma ayrıcalığına kavuştuktan sonra bizler mezuniyet öncesi başka neler yapabiliriz?

Dünyanın gidişatı, ülkenin durumu, işsizlik oranı, ekonomi, siyaset; içerisinde olumsuzluk barındıran her türlü bilgiyi ve gerçekleri elbette göz ardı etmeden kendimizi farklı görüp farkımızı ortaya koyanlar olmalıyız.

Bunun için kendimize yakın gördüğümüz akademisyenlerimizle, büyüklerimizle ve bilgisine güvendiğimiz arkadaşlarımızla irtibat halinde olarak güçlü ve gelişime açık yönlerimizi belirlemeli ve bilmeliyiz düşüncesindeyim. Diğerlerinden bizi ayıran olumlu ve farklı özelliklerimiz mutlaka var, önemli olan bu yönlerimizi bilmek ve daha da güçlendirmek.

Ayrıca kariyer sitelerindeki iş ilanlarında aranan adaylarda istenen özelliklere bakmak bizim mezuniyet öncesi neleri tamamlamamız, nelerle ilgili çalışmamız gerektiğini açıkça bize söylemekte. “Biz kendimizi işe alır mıyız?”, “biz kendimize şans verir miyiz ve neden?” sorularının yanıtları için yaptıklarımız ve yaşadıklarımızla aslında şimdilerde vermeye başlıyoruz.

Bizleri toplumda ve çevremizde hiçbirimizin kabul edemeyeceği, “silik bir karakter” olmaktan uzaklaştıran yönlerimizi bulmak ve bilmek çok değerli.

Okul dönemimizde bir yerlerde çalışmak, örneğin kütüphanede çalışmak ya da kantinde çalışmak son derece fayda sağlayacaktır. Kampüsümüzde ders programımıza ve zaman durumumuza göre hem maddi kazanç hem tecrübe hem de çevre edinebileceğimiz çalışacak bir yer bulabiliriz. Bu arayış bir ay da sürebilir bir gün de sürebilir; ancak vazgeçmemek, önümüzdeki kilidi açan en kritik formüllerden. Ayrıca iş arayışı da bir tecrübe.

Mesela “ben hukuk öğrencisiyim, harçlığımı ailem karşılıyor, okul döneminde bu tip kısmi zamanlı işlerde çalışınca ne işime yarayacak?” der misiniz bilemiyorum ancak iletişimin hepimize lazım olduğunu bilmeyenimiz kesinlikle yoktur.

“Çırağı olmadığın işin ustası olamazsın” sözüne tamamen katılarak iki örnek paylaşayım; bankacılık sektörünün usta isimlerinden Hüsnü Özyeğin, mühendislik okumak için 1.000 dolar ile gittiği ABD’de garsonluk yaparak harçlığını çıkarmış. Harvard Üniversitesi‘nde işletme yüksek lisansı yaparken okul kantinin işletmesini devralmış. Coca Cola dünya başkanı Muhtar Kent ise şirketteki ilk yılında Amerika’nın değişik bölgelerinde kamyonlarda plasiyerlik yaparak ve işi en alttan öğrenerek yolculuğuna başlamış.

Ailemizin işini sürdürecek dahi olsak, hatta tepeden insek bile yönetim/iş hayatı başarısı için en alttan başlamamız şarttır. Tüm bunlar ya da herhangi bir kariyer yolculuğu biletini şimdilerden, yani henüz okuldayken bizler kendimiz kesiyoruz.

“Bilgelik bundan sonra ne yapılacağını, beceri bunun nasıl yapılacağını bilmektir. Erdem ise bunu yapmaktır” demişler.

Başaranlar var, yapanlar var, siz çok daha iyisini yapabilirsiniz.

İyi yolculuklar diliyorum.

Sevgi ile.

Çağrı Bekmezoğlu

***

Kimdir?

Çağrı Bekmezoğlu, Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi/ İşletme Bölümü’nden 2009 yılında mezun olmuş, ardından İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Örgütsel Davranış Bilim Dalı’nda tezli yüksek lisansını tamamlamıştır.

Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Topluluğu Kurucusu ve Onursal Başkanıdır.

İsveç, Almanya ve Kosova’da Akdeniz Üniversitesi’ni ve ülkemizi temsilen etkinlik ile konferanslara katılmıştır.

2009 yılında Akdeniz Üniversitesi Rektörü tarafından yurtiçi ve yurtdışı temsil ile başarılarından ötürü “Rektör Özel Ödülü” ile ödüllendirilmiştir.

Üniversite yıllarında Altın Portakal Film Festivali başta olmak üzere Turkcell, UnifreeDutyFree, Phaselis Kültür ve Sanat Festivali, Odeon Tours gibi şirket ve organizasyonlarda çeşitli pozisyonlarda görevler üstlenmiştir.

2011 yılından beri Koç Topluluğu/ Arçelik A.Ş. bünyesinde çalışmakta olup; Antalya ili bayi yöneticisi ve Kıbrıs Arçelik ülke sorumlusudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz