30 Mayıs 2020, Cumartesi

“YÖK 100/2000 Öğrenci Buluşmalarının” İkincisi Akdeniz Üniversitesi’nde Gerçekleştirildi

“Yeni YÖK” tarafından ülkemizin 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisinden birisi olma hedefi doğrultusunda ülkemizin doktoralı insan kaynağına olan ihtiyacın karşılanması, nitelikli bilgi üretimi ve nitelikli insan unsurunu desteklemek amacıyla yükseköğretim tarihimizde ilk kez uygulanan “YÖK 100/2000 Doktora Burs Projesi” kapsamında doktora eğitimi alan öğrencilerle buluşmaların ikincisi Antalya’da gerçekleştirildi. 

İlki Ankara’da YÖK Başkanlığında yoğun bir ilgi ve katılımla gerçekleştirilen buluşmaların ikincisi Akdeniz Üniversitesinin ev sahipliğinde yapıldı. Akdeniz Üniversitesi ve bölgedeki devlet üniversitelerinde burs kapsamında doktora eğitimi alan öğrencilerle gerçekleştirilen toplantıya YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Anadolu Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Konya Teknik Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi’nden yaklaşık dört yüz bursiyer öğrenci ve bu üniversitelerin rektörleri katıldı.

Buluşma toplantısının açılışında YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç bir konuşma gerçekleştirdi. YÖK Başkanı Saraç yaptığı konuşmada doktoralı mezun sayısının Çin’de 1000 kişiye 2,2, ABD’de 1000 kişiye 1,7, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde 1000 kişiye 1,5 kişi düşerken, Türkiye’de bu oranın 1000 kişiye 0,4 olduğuna değinerek, “Kalkınmış ülkeler arasındaki sıralamamızı yükseltebilmemiz için doktoralı insan kaynağımızı da artırmamız şart” dedi.

Türkiye’deki üniversitelerde bugün itibariyle 43 bin 265’i kız toplam 97 bin öğrencinin doktora yaptığını kaydeden Prof. Dr. Saraç, “Bunların bir kısmı araştırma görevlisi statüsünde, bir kısmı başka bir işte çalışıyor ayrıca bir üniversitede de dışarıdan takip ederek ders ve tezlerini yürütüyorlar. Bu doktora öğrencilerinden bir kısmı araştırma safhasında tam zamanlı olarak üniversite koridorlarında, laboratuvarlarında olamadıkları için kendilerinin potansiyellerini tam olarak göremiyoruz. Tabii ki gördüklerimiz de var” diye konuştu.

Türkiye’nin yetişmiş doktoralı eleman sayısında çok büyük mesafe katetmesi gerektiğinin altını çizen Saraç, yükseköğretim kurulu sayısının 206, öğrenci sayısının ise 7 milyon 737 bine ulaştığını belirtti.

2014’te 48 bin olan yabancı uyruklu öğrenci sayısının bugün 148 bini aştığını dile getiren Saraç, Çin’de 1000 kişiye 2,2; Amerika’da 1000 kişiye 1,7; Avrupa Birliği ülkelerinde 1000 kişiye 1,5 doktoralı kişi düşerken Türkiye’de bu oranın 1000 kişiye 0,4 olarak gerçekleştiğine değindi.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal ise; “100/2000 YÖK Doktora Bursu”nun ülkemizin bilim hayatını ve geleceğini şekillendirecek önemli bir proje olduğunu vurgulayarak, “Öncelikli alanlarda ülkemizin doktoralı insan kaynağına olan ihtiyacı karşılamak üzere yükseköğretim tarihimizde ilk kez başlatılan bu projede yer almak üniversitemiz adına da ayrıca büyük bir gurur.” ifadelerini kullandı.

Yetişmiş insan gücünün, ülkelerin ekonomik ve sosyal refahının arttırılmasında oldukça önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Rektör Ünal, “Dünyanın güçlü ekonomileri içerisinde yer alma hedefini gerçekleştirmek, 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine emin adımlarla yürüyebilmek için ülkemizde nitelikli insan kaynağını arttırmamız büyük önem arz etmektedir. Bu da ancak ülkemizin ihtiyacı olan öncelikli alanlarda bilim insanlarını ve araştırmalarını desteklemek ile mümkündür. Bu amaçla 100 tematik alanda 2 bin kişi için uygulamaya konulan ve üniversitemizden de 61 öğrencimizin yararlandığı ‘100/2000 YÖK Doktora Bursu’ programının bir “Türkiye projesi” olarak adlandırılması bu bakımdan oldukça anlamlıdır.” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından gerçekleştirilen “YÖK 100/2000 Doktora Bursiyeri Olmak” başlıklı bölümde Akdeniz, Eskişehir Teknik, Selçuk, Süleyman Demirel ve Pamukkale Üniversitesi’nde YÖK 100/2000 doktora burslusu olarak doktora eğitimi alan öğrenciler proje hakkında duygu ve düşüncelerini ifade eden konuşmalar yaptı.

Öğrencilerin konuşmalarının ardından Akdeniz Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ayşad Güdekli ve ODTÜ’den Doç. Dr. Eren Kalay tarafından “Deneyimler ve Tavsiyeler” başlıklı konuşma ve sunumlar gerçekleştirildi.

Toplantının öğleden sonraki bölümünde YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan’ın moderatörlüğünde,  YÖK Proje Geliştirme ve Destekleme Dairesinden yetkililerle birlikte “YÖK 100 / 2000 Doktora Bursiyerleri Durum Değerlendirmesi Sunumu” yapılarak öğrencilerle soru-cevap-görüş oturumu gerçekleştirildi. Toplantının bu bölümünde öğrenciler, YÖK yetkililerine soru, görüş ve taleplerini ileterek karşılıklı görüş alışverişinde bulunma imkânına sahip oldular.

Buluşma toplantısının ardından Akdeniz Üniversitesi Senato Toplantı Salonu’nda, toplantıya katılan rektörlerin katılımıyla YÖK Başkanı Saraç’ın başkanlığında Bölge Rektörleriyle Toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda bölge üniversitelerinin mevcut durumları etraflıca ele alınarak istişarelerde bulunuldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR